Tureccy prawnicy zarzucają Izraelowi popełnienie zbrodni wojennych w Strefie Gazy. Dziennik Daily Sabah informuje, że przedstawili dowody Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK).

W czwartek Izba Adwokacka w Stambule przedłożyła MTK m.in. zdjęcia i filmy z agencji Anatolia, na których – jak przekonują – udokumentowano zbrodnie wojenne Izraela w Strefie Gazy – podaje turecki dziennik Daily Sabah.

Delegacja, w skład której wchodzą tureccy eksperci prawni, m.in. Cüneyt Yüksel, przewodniczący komisji sprawiedliwości tureckiego parlamentu, oraz posłowie rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), złożyła oświadczenie w Hadze.

“Żadne sumienie nie może w tej sprawie milczeć” – oświadczył Cüneyt Yüksel podczas konferencji prasowej przed budynkiem MTK.

Ja czytamy, turecka delegacja rozmawiała z Biurem Prokuratora MTK przedstawiając szczegółową analizę izraelskich ataków na Strefę Gazy.

Zobacz: Erdogan nazwał odpowiedź Izraela w Strefie Gazy “masakrą”

Yüksel przekazał, że od 7 października, gdy siły zbrojne Izraela zaatakowały Strefę Gazy w odpowiedzi na atak Hamasu, życie straciło już ponad 15 tys. niewinnych cywilów. “Mamy do czynienia z nieopisanym okrucieństwem” – powiedział. “Każde miejsce, w którym zgromadziła się ludność cywilna, stało się bezpośrednim celem ataków. Mamy do czynienia ze strasznym przypadkiem, straszliwą nienawiścią” – dodał.

Izrael nie jest stroną MTK, lecz izraelscy urzędnicy mogą być ścigani ze względu na uznanie jurysdykcji Trybunału przez Autonomię Palestyńską – zwraca uwagę Daily Sabah.

Czytaj: “Zbrodnie przeciwko ludzkości”. Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem

W piątek o godzinie 6:00 rano polskiego czasu rozpoczął się czterodniowy rozejm w wojnie między Izraelem i Hamasem. W tym czasie ma dojść do wymiany zakładników i więźniów. Strona palestyńska zobowiązała się do uwolnienia 50 spośród 240 zakładników, którzy zostali uprowadzeni 7 października podczas wielkiego ataku Hamasu na Izrael.

7 października palestyńska organizacja polityczno-wojskowa Hamas rozpoczęła ze Strefy Gazy atak na terytorium Izraela. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

dailysabah.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply