Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji w sprawie konfliktu bliskowschodniego złożyła we środę Brazylia. Projekt nie został zaakceptowany.

Za projektem rezolucji głosowało 12 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, od głosu wstrzymała się Wielka Brytania i Rosja, przeciw głosowały jedynie Stany Zjednoczone, jak podała agencja informacyjna TASS. Uchwałę uważa się za przyjętą, jeżeli dziewięciu członków Rady zagłosuje za przyjęciem uchwały. Jednak każdy projekt może być zablokowany przez jednego ze stałych członków RB, do których zaliczają się Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i właśnie USA.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła żadnej z rosyjskich poprawek do brazylijskiego projektu rezolucji w sprawie Bliskiego Wschodu. Jedna z tych poprawek wprowadziła do tekstu dokumentu wezwanie do natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni, a druga – potępienie masowych ataków na Strefę Gazy, podejmowanych obecnie przez izraelskie siły zbrojne.

Po wtorkowym ataku na szpital Al-Ahly w Gazie Federacja Rosyjska uzupełniła swoją najnowszą poprawkę odrębnym potępieniem tego ataku. Jej przedstawiciel twierdził, że proponowane przez Rosję zmiany mają na celu zrównoważenie brazylijskiej rezolucji, która potępia atak palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej – Hamasu, ale nie ocenia działań Izraela. Jednak nawet bez rosyjskich poprawek projekt nie uzyskał akceptacji Waszyngtonu, który historycznie wetował już dokumenty krytyczne wobec działań Izaela.

TASS przypomniała, że 17 października Rada Bezpieczeństwa nie przyjęła rosyjskiego projektu rezolucji w sprawie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Za dokumentem głosowało pięć krajów – Rosja, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gabon i Mozambik. Sześć krajów – Albania, Brazylia, Ghana, Malta, Szwajcaria, Ekwador – wstrzymało się od głosu. Sprzeciwiły się temu cztery państwa – Wielka Brytania, USA, Francja i Japonia. Tym samym projekt został zablokowany.

Zdaniem stałego przedstawiciela Rosji przy organizacji światowej Wasilija Niebenzyi Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz kolejny stała się zakładnikiem aspiracji krajów zachodnich i nie wysłała „jasnego, silnego zbiorowego sygnału mającego na celu deeskalację sytuacji”.

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Bojownicy ujęli też dużą liczbę izraelskich wojskowych i cywilów. Wyrafinowana, przygotowana od roku operacja Hamasu obejmowała destant przy pomocy paralotni i łodzi. Bojownicy operowali do kilkudziesięciu kilometrów w głębi izraelskiego teryorium i byli stanie zajmować posterunki izraelskiej armii i komisariat policji w Sderot.

W odwecie na atak Hamasu Izraelczycy rozpoczęli ostrzały i bombardowania Strefy Gazy, gdzie znajduje się główna baza tej organizacji polityczno-wojskowej. Eksklawa objęta jest pełną blokadą – odcięta od żywności, energii, wody i lekarstw. Przedstawiciel ONZ uznał to za naruszenie prawa międzynarodowego. W ostrzale i bombardowaniach ginie wielu palestyńskich cywilów.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply