Jak informuje agencja Reuters, w tym tygodniu rumuńska armia odebrała pierwszą dostawę pocisków rakietowych i baterię amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot. Ma on wzmocnić zdolności obronne Rumunii.

Podczas uroczystości z tej okazji na poligonie nad brzegiem Morza Czarnego, premier Ludovic Orban powiedział, że „Rumunia stała się właśnie bezpieczniejszym krajem, dzięki goszczeniu tych rakiet Patriot na swoim terytorium”. – Rumuńscy obywatele są dziś lepiej chronieni – podkreślił. – Strategiczne partnerstwo pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rumunią dalej materializuje się poprzez korzystne dla Rumunii relacje wojskowe i gospodarcze.

Reuters podaje, że elementy systemów Patriot trafiły do Rumunii w czwartek. Z kolei serwis RFE/RL twierdzi, że miało to miejsce dzień wcześniej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez stronę rumuńską, Rumunii przekazano pierwszą z siedmiu baterii Patriot PAC-3+. Łącznie oznacza to zakup 28 wyrzutni M903, 168 pocisków PAC-3 MSE i 56 PAC-2 GEM-T, a także siedmiu radarów AN/MPQ-65 oraz takiej samej liczby stacji kontroli. Zakup realizowany jest bez offsetu.

Wyrzutnie i pociski systemu Patriot warte niespełna 4 mld dolarów będą stanowić integralną część rumuńskiego systemu obrony powietrznej, wzmocnionego przez nowo-nabyte przez Rumunię amerykańskie myśliwce F-16, zastępujące wysłużone MiGi. Ponadto, w rumuńskiej bazie Deveselu mieści się jedna z dwóch w Europie, obok budowanej w polskim Redzikowie, baz systemy amerykańskiej tarczy antyrakietowej systemu AEGIS Ashore.

Media przypominają, że Rosja i jej prezydent, Władimir Putin, wielokrotnie zaznaczali, że Moskwa postrzega obecność amerykańskich systemów rakietowych w Europie Wschodniej jako wielkie zagrożenie. Rosyjskie władze ostrzegały też, że zmusi to Rosję do wzmocnienia w odpowiedzi własnych zdolności w zakresie uderzenia rakietowego. Amerykanie twierdzą, że systemy rakietowe nie są skierowane przeciwko Rosji, ale mają stanowić ochronę przed zagrożeniem ze strony Iranu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, według rumuńskiego resortu obrony w sierpniu do Rumunii zaczęły docierać niektóre główne elementy wyposażenia wchodzące w skład pierwszego systemu pocisków ziemia-powietrze dalekiego zasięgu Patriot, który będzie częścią rumuńskich sił powietrznych. Sprzęt i związane z nim materiały zostały przetransportowane do Narodowego Centrum Szkolenia Obrony Powietrznej imienia generała brygady Iona Bungesc Capu Midia w hrabstwie Konstanca, gdzie zaplanowano wówczas test akceptacyjny i odbiór pierwszego systemu rakietowego. Wówczas podawano, że testy odbiorowe zakończą się w drugiej połowie października, po czym nastąpi etap szkolenia personelu 74 Pułku Patriot w zakresie określonej konfiguracji sprzętu dostarczonego do Rumunii.

Reuters  / rferl.org / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz