W sierpniu do Rumunii zaczęły docierać niektóre główne elementy wyposażenia wchodzące w skład pierwszego systemu pocisków ziemia-powietrze dalekiego zasięgu Patriot, który będzie częścią rumuńskich sił powietrznych – poinformowało rumuńskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowało rumuńskie ministerstwo obrony narodowej na swojej stronie internetowej, w sierpniu do kraju zaczęły przybywać główne elementy systemu pocisków ziemia – powietrze dalekiego zasięgu Patriot.

Zobacz też: Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż systemów Patriot do Kuwejtu

Sprzęt i związane z nim materiały zostaną przetransportowane do Narodowego Centrum Szkolenia Obrony Powietrznej imienia generała brygady Iona Bungesc” Capu Midia w hrabstwie Konstanca, gdzie odbędzie się test akceptacyjny i odbiór pierwszego systemu rakietowego.

Testy odbiorowe zakończą się w drugiej połowie października, po czym nastąpi etap szkolenia personelu 74 Pułku Patriot w zakresie określonej konfiguracji sprzętu dostarczonego do Rumunii.

W 2021 roku kontynuowane będzie wspólne szkolenie załóg, przy wsparciu wojska USA, w celu szkolenia umiejętności operacyjnych i obsługowych oraz doskonalenia technik, taktyki i procedur niezbędnych do obsługi systemu. Według ministerstwa wyposażając się w systemy rakiet ziemia-powietrze dalekiego zasięgu, armia rumuńska zwiększy swoje zdolności obronne i odstraszające, zapewniając lepszą obronę krajowej przestrzeni powietrznej, części przestrzeni powietrznej NATO.

Zobacz też: Rzecznik prezydenta Turcji: Musieliśmy znaleźć alternatywę dla systemów Patriot

Sprzęt ten dostarczony był drogą lądową, powietrzną i morską. Nabycie systemów Patriot zostało ustanowione ustawą numer 222/2017 o „zdolnościach naziemnej obrony przeciwlotniczej”, związanej z podstawowym programem wyposażeniowym”. Dokument przewidywał udzielenie zamówień rządowi Stanów Zjednoczonych na zakup siedmiu systemów rakietowych ziemia-powietrze Patriot w konfiguracji 3+ z bieżącej produkcji (nowych), odpowiednio głównego wyposażenia, środków transportu, materiałów, części, sprzętu do konserwacji, potrzebnej amunicji, wstępny pakiet wsparcia logistycznego oraz usługi szkoleniowe, sprzęt kryptograficzny i specjalny.

Ogłoszenie ustawy zostało poprzedzone uzyskaniem uprzedniej zgody rumuńskiego parlamentu na rozpoczęcie akwizycji. Biorąc pod uwagę szacunkową wartość ponad 100 mln euro również Departamentu Stanu USA musiał uzyskać zgodę na na ewentualną sprzedaż do Rumunii systemów rakietowych. Głównymi wykonawcami pakietu sprzętu i usług Patriot są amerykańskie firmy Raytheon i Lockheed-Martin.

Ministerstw obrony Rumunii uważa, że systemy te są “nowoczesną konfiguracją sprzętową i programową przetestowaną w walce, zdolną do zwalczania wszystkich rodzajów aktualnych zagrożeń powietrznych”.

Zobacz też: Polska firma realizuje kontrakt na anteny IFF dla Patriotów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply