W poniedziałkowym wywiadzie dla telewizji France 24 Ibrahim Kalin, rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, omawiał spór o rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400, który toczy się między Turcją i USA.

Podczas poniedziałkowego wywiadu dla telewizji France 24, Ibrahim Kalin rzecznik prezydenta Erdogana omawiał sytuację sporu z administracją Donalda Trumpa o przejęcie przez Turcję rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400.

Kalin poinformował, że Turcja opóźniła aktywację systemów z powodu Covid-19. Przekazał, że plan wciąż przewiduje aktywację rosyjskich systemów, ale zasugerował, że jeśli USA wykażą, że są otwarte na wysyłanie pocisków Patriot do Turcji, Erdogan byłby gotowy do wysłuchania propozycji.

Zobacz też: Rosjanie gotowi dostarczyć Irakowi systemy S-400

Rzecznik prezydenta Turcji tłumaczył w wywiadzie, że nabycie rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 jest efektem wielu lat prób porozumienia się ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu pocisków Patriot. „Niestety od prezydentury Obamy, to się nie udało. Nie mieliśmy innego wyboru niż znalezienie alternatywy”.

Ibrahim Kalin podkreślał, że umowa zakupu S-400 została podpisana przed uchwaleniem prawa w Stanach Zjednoczonych, które pozwala nakładać temu państwu sankcje na kraje, które nabywają rosyjski sprzęt wojskowy.

Zobacz też: Turcja: USA oferują nam Patrioty, o ile nie aktywujemy rosyjskich S-400

Rzecznik zapewnił, że strona turecka jest w stanie rozwiać wątpliwości swoich sojuszników w sprawie S-400 i jego kompatybilności z systemami obronnymi NATO. Kraj jednak ciągle ma być otwarty na zakup amerykańskich systemów rakietowych.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, planowane przez Turcję rozmieszczenie rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-400 zostało opóźnione z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, ale w końcu będzie miało miejsce. „Wystąpiło opóźnienie ze względu na koronawirusa, ale wszystko będzie postępować zgodnie z planem” – poinformował Ibrahim Kalin na spotkaniu internetowym zorganizowanym przez Radę Atlantycką na początku maja. Dodał, że Erdogan kilkakrotnie informował prezydenta Trumpa, że zainteresowany jest również zakupem amerykańskich Patriotów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaledwie kilka dni po pierwszych dostawach rosyjskiego sprzętu prezydent Erdogan informował, że: „S-400 to najpotężniejszy system obronny przeciwko tym, którzy chcą zaatakować nasz kraj. Z woli Boga, realizujemy naszą wspólną inwestycję z Rosją i nadal będziemy to robić”.

Kresy.pl/France24

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz