Redaktor naczelny prorządowej “Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz twierdzi, że dyskusja nad amerykańską ustawą w sprawie roszczeń amerykańskich organizacji żydowskich to spisek Kremla.

Redaktor naczelny “Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz wystąpił w czwartek w programie Telewizji Republika “W punkt”, w którym prorządowy publicysta był pytany o kwestię amerykańskiej ustawy JUST, nazywanej również ustawą 447. Ustawa ta została w zeszłym roku uchwalona przez amerykański parlament, zobowiązując dyplomację USA do raportowania przed kongresmanami w jaki sposób Departament Stanu wspiera roszczenia finansowe organizacji amerykańskich Żydów. Organizacje te rozpoczęły naciski na Polskę, domagając się wielomiliardowych wypłat za mienie pozostawione przez obywateli II RP narodowości żydowskiej, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej nie pozostawiając prawnych spadkobierców. Roszczenia te zostały w lutym bieżącego roku oficjalnie poparte przez szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo.

Roszczenia środowisk żydowskich i naciski jakie w tej sprawie wywierają na Polskę władze USA wywołały w Polsce gorącą debatę między politykami, publicystami ale i zwykłymi obywatelami. 11 maja w Warszawie odbył się liczby marsz protestacyjny przeciwko roszczeniom środowisk amerykańskich Żydów organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Jednak Tomasz Sakiewicz widzi w dyskusji jaka toczy się w Polsce na temat działań tych środowisk i dyplomacji USA skutek aktywności władz Rosji. Jak twierdzi – “to potężna operacja Moskwy […] Dostrzegamy dziś nieprawdopodobnie duże zaangażowanie po stronie rosyjskiej. Kreml dąży do podgrzania tematu jak tylko się da”.

“Dużo jest szumu z tego powodu w internecie. Temat został wrzucony, aby wypromować jedną z partii, która jest jawnie prorosyjska – Konfederację. Zagadnienie wywołano akurat wtedy, gdy na stole jest umowa o zwiększeniu amerykańskich wojsk w Polsce” – powiedział prorządowy publicysta. Oceniając zachowanie władz amerykańskich w tej sprawie sugerował, że nie popierają one jednoznacznie roszczeń organizacji żydowskich – “Amerykanie zachowują się w tej sprawie dość ambiwalentnie”.

Debatę jaka toczy się w Polsce wobec zagrożenia związanego z ustawą 447 Sakiewicz uznał za “sukces, jaki odniosła działalność rosyjska”. Dodał – “Problem młodych narodowców w Polsce, prawdziwych patriotów, jest taki, że nie znają historii. Nikt im jej nie wytłumaczył”.

Czytaj także: Prawicowa amerykańska telewizja doradza Trumpowi nacisk na Polskę w sprawie roszczeń i powiązanie ich z kwestią amerykańskiej bazy

niezalezna.pl/kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Zaraz,zaraz Sakiewicz,mnie żadne władze Rosji nie dopingują do tego by być bezmyślnym i Sakiewicza propagandzie nie sprzyjać.Zwykły ludzki rozsądek,jego spostrzegawczość dowodzi,że Sakiewicz Polaków buja,zaś nie mając merytorycznych argumentów Sakiewicz bezmyślnie ruskim kremlem się ratuje.USSraelska ustawa nr 447 to ewidentna próba Polaków zniewolenia względem Żydów,zaś Sakiewicz z sobie znanych biznesowych powodów temu zniewoleniu w hańbiący go sposób sprzyja.

  2. tagore
    tagore :

    Pan Pompeo to Moskiewski szpieg? Przenikliwość Pana Sakiewicza należy docenić. Jakoś tak się składa ,że organizacje żydowskie atakujące Polskę i broniące jej traktują sprawę bardzo poważnie i jest to bardziej wiarygodne niż opowieści Pana Sakiewicza.