Redaktor naczelny prorządowej „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz twierdzi, że dyskusja nad amerykańską ustawą w sprawie roszczeń amerykańskich organizacji żydowskich to spisek Kremla.

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz wystąpił w czwartek w programie Telewizji Republika „W punkt”, w którym prorządowy publicysta był pytany o kwestię amerykańskiej ustawy JUST, nazywanej również ustawą 447. Ustawa ta została w zeszłym roku uchwalona przez amerykański parlament, zobowiązując dyplomację USA do raportowania przed kongresmanami w jaki sposób Departament Stanu wspiera roszczenia finansowe organizacji amerykańskich Żydów. Organizacje te rozpoczęły naciski na Polskę, domagając się wielomiliardowych wypłat za mienie pozostawione przez obywateli II RP narodowości żydowskiej, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej nie pozostawiając prawnych spadkobierców. Roszczenia te zostały w lutym bieżącego roku oficjalnie poparte przez szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Roszczenia środowisk żydowskich i naciski jakie w tej sprawie wywierają na Polskę władze USA wywołały w Polsce gorącą debatę między politykami, publicystami ale i zwykłymi obywatelami. 11 maja w Warszawie odbył się liczby marsz protestacyjny przeciwko roszczeniom środowisk amerykańskich Żydów organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Jednak Tomasz Sakiewicz widzi w dyskusji jaka toczy się w Polsce na temat działań tych środowisk i dyplomacji USA skutek aktywności władz Rosji. Jak twierdzi – „to potężna operacja Moskwy […] Dostrzegamy dziś nieprawdopodobnie duże zaangażowanie po stronie rosyjskiej. Kreml dąży do podgrzania tematu jak tylko się da”.

„Dużo jest szumu z tego powodu w internecie. Temat został wrzucony, aby wypromować jedną z partii, która jest jawnie prorosyjska – Konfederację. Zagadnienie wywołano akurat wtedy, gdy na stole jest umowa o zwiększeniu amerykańskich wojsk w Polsce” – powiedział prorządowy publicysta. Oceniając zachowanie władz amerykańskich w tej sprawie sugerował, że nie popierają one jednoznacznie roszczeń organizacji żydowskich – „Amerykanie zachowują się w tej sprawie dość ambiwalentnie”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Debatę jaka toczy się w Polsce wobec zagrożenia związanego z ustawą 447 Sakiewicz uznał za „sukces, jaki odniosła działalność rosyjska”. Dodał – „Problem młodych narodowców w Polsce, prawdziwych patriotów, jest taki, że nie znają historii. Nikt im jej nie wytłumaczył”.

Czytaj także: Prawicowa amerykańska telewizja doradza Trumpowi nacisk na Polskę w sprawie roszczeń i powiązanie ich z kwestią amerykańskiej bazy

niezalezna.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Zaraz,zaraz Sakiewicz,mnie żadne władze Rosji nie dopingują do tego by być bezmyślnym i Sakiewicza propagandzie nie sprzyjać.Zwykły ludzki rozsądek,jego spostrzegawczość dowodzi,że Sakiewicz Polaków buja,zaś nie mając merytorycznych argumentów Sakiewicz bezmyślnie ruskim kremlem się ratuje.USSraelska ustawa nr 447 to ewidentna próba Polaków zniewolenia względem Żydów,zaś Sakiewicz z sobie znanych biznesowych powodów temu zniewoleniu w hańbiący go sposób sprzyja.