Kilkudziesięciu członków ukraińskich skrajnie nacjonalistycznych organizacji zniszczyło parkan w centrum Kijowa, którym ogrodzono miejsce budowy muzeum Majdanu. Wcześniej pojawiały się informacje, że ogrodzenie uniemożliwiało dokończenie eksperymentów procesowych dotyczących masakry na Majdanie w 2014 roku.

Do zniszczenia parkanu doszło w sobotę 18. maja. Jak podaje agencja UNIAN, kilkudziesięciu aktywistów skrajnie nacjonalistycznej organizacji Sicz (używa się wobec niej także nazwy C14; na fotografiach z miejsca zdarzenia widać również osoby z emblematami Korpusu Narodowego) w ciągu 10 minut rozbili ogrodzenie znajdujące się pomiędzy ulicami Instytucką (obecnie Bohaterów Niebiańskiej Sotni) a Chreszczatykiem. Ostała się jedynie część parkanu w okolicach Pałacu Październikowego, którą ochronili policjanci, którzy pojawili się na miejscu. Brak informacji, by doszło do zatrzymania jakiejkolwiek z osób, które niszczyły ogrodzenie. Według UNIAN doszło do słownych utarczek pomiędzy aktywistami a funkcjonariuszami ochraniającymi parkan.

Zniszczenie ogrodzenia miało związek z wypowiedziami przedstawicieli prokuratury oraz adwokatów o tym, że parkan uniemożliwia przeprowadzenie eksperymentów procesowych w miejscu masakry z lutego 2014 roku.

W związku z tym wydarzeniem dyrekcja znajdującego się w budowie muzeum Majdanu wydało oświadczenie, w którym napisało, że parkan jest koniecznym elementem na budowie, a także że zabezpiecza zdejmowaną z ulicy kostkę brukową przed rozkradaniem. Zapewniono także, że muzeum nigdy nie ignorowało potrzeb śledztwa, jeśli o nich wiedziało. Stwierdzono również, że przeciwstawianie kompleksu muzealnego śledztwu jest „fałszywe i spekulatywne”.

Rozbicie ogrodzenia nie spodobało się także szefowi ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyrowi Wjatrowyczowi. Jak napisał na Facebooku, według niego jest to nie tylko próba wstrzymania budowy muzeum, ale także „próba usprawiedliwienia bezczynności śledczych (…) i przyzwyczajenia społeczeństwa do tego, że rezultatów śledztwa nie będzie jeszcze wiele lat”. Wjatrowycz wyraził przypuszczenie, że wyników śledztwa może nie być w ogóle. „Ani sprawiedliwości, ani pamięci – taki może być rezultat” – uznał Wjatrowycz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że kilka dni temu aktywiści z inicjatywy obywatelskiej „Ratować Instytucką” oraz rodziny ofiar masakry na Majdanie doprowadzili do wstrzymania zrywania kostki brukowej z ulicy Instytuckiej. Prace budowlane w tym miejscu odbywały się pomimo tego, że eksperymenty śledcze w tym miejscu nie zostały jeszcze zakończone. – Trzeba przeprowadzić jeszcze 9 eksperymentów śledczych. Jeśli będziemy robić to dzień po dniu, to potrzeba 9 dni. Jeśli odejmiemy weekend, to dwa tygodnie – mówił naczelnik zarządu dochodzeń specjalnych Prokuratury Generalnej Serhij Horbatiuk.

Jak pisaliśmy w lipcu 2017 roku, ukraińskie władze zdecydowały, że na piątą rocznicę masakry na Majdanie, w centrum Kijowa ma powstać gigantyczny Memoriał Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Projekt tego kompleksu przewiduje całkowitą zmianę krajobrazu w centrum ukraińskiej stolicy. Dr Iwan Kaczanowski, politolog z Uniwersytetu w Ottawie badający wydarzenia na Majdanie, zwrócił wówczas uwagę, że budowa memoriału przyczyni się do dalszego zacierania śladów pozostałych po masakrze i uniemożliwi ewentualne kolejne eksperymenty śledcze poprzez zmianę ukształtowania terenu.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa obstrukcja śledztwa ws. masakry na kijowskim Majdanie

Pomimo upływu ponad 5 lat od masakry na Majdanie, w wyniku której zginęło kilkadziesiąt osób, na Ukrainie nie osądzono nikogo, kto strzelał do uczestników wydarzeń 20. lutego 2014 roku. Kilku funkcjonariuszy Berkutu oskarżonych na podstawie wątpliwych dowodów o strzelanie do zwolenników opozycji znajduje się w areszcie a ich proces jest w toku. W związku z wątpliwościami odnośnie ekspertyz balistycznych sąd nakazał ich powtórzenie.

PRZECZYTAJ: Były szef parlamentu Ukrainy sugeruje: na Majdanie chodziło o to, by na krwi dostać się do władzy

Kresy.pl / UNIAN

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz