Do 20. lutego przyszłego roku, na piątą rocznicę masakry na Majdanie, w centrum Kijowa ma powstać gigantyczny Memoriał Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Zdaniem dr. Iwana Kaczanowskiego przyczyni się to do dalszego zacierania śladów po tej zbrodni.

We wtorek w Kijowie doszło do spotkania przedstawicieli Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (reprezentował go szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz), Narodowego Muzeum Rewolucji Godności, Prokuratury Generalnej Ukrainy oraz organizacji Rodzin Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Zebrani ustalili plan działań, tak aby do 20. lutego 2019 roku w centrum Kijowa można było urządzić Memoriał Bohaterów Niebiańskiej Sotni – miejsce upamiętniające śmierć jakoby stu zwolenników ówczesnej opozycji, przedstawianych jako ofiary sił wiernych prezydentowi Janukowyczowi.

W lutym br. jury międzynarodowego konkursu na najlepszy projekt obiektu Narodowy Memorialny Kompleks Bohaterów Niebiańskiej Sotni – Muzeum Rewolucji Godności ogłosiło, że zwycięzcą konkursu zostało studio architektoniczne Mistudio ze Lwowa prowadzone przez Irynę Wołyneć i Mariję Procyk. Przewiduje on stworzenie w centrum Kijowa parku z aleją wysadzoną 107 lipami – tyle osób zdaniem autorów projektu liczyła tzw. Niebiańska Sotnia. Na ulicy Instytuckiej, miejscu największych masakr, ma powstać Muzeum Rewolucji Godności. 28. czerwca br. jury zdecydowało, że zwycięzcą konkursu na projekt muzeum został zespół niemieckich architektów Kleihues + Kleihues Gesellschaft von Architekten mbH.

Na początku lipca br. zwolenników upamiętnienia tzw. Niebiańskiej Sotni zelektryzowała informacja, że Generalna Prokuratura Ukrainy zablokowała wszelkie prace związane z budową Memoriału. Departament śledztw specjalnych GPU zabronił dokonywania zmian w obiektach na ulicy Instytuckiej i prowadzenia nasadzeń, ponieważ przez najbliższe 2-3 miesiące planuje dokonywanie w tym miejscu dokonywanie wizji lokalnych i eksperymentów śledczych w związku z wciąż prowadzonym śledztwem w sprawie zabójstw na Majdanie w 2014 roku.

Podczas wtorkowego spotkania ustalono, że prace budowlane związane z Memoriałem ruszą po zakończeniu czynności przez prokuraturę.

Zdaniem dr. Iwana Kaczanowskiego, politologa z Uniwersytetu w Ottawie, który zajmuje się badaniem okoliczności masakry na Majdanie, budowa Memoriału przyczyni się do dalszego zacierania śladów pozostałych po masakrze i uniemożliwi ewentualne kolejne eksperymenty śledcze poprzez zmianę ukształtowania terenu.

Dosłowna próba ukrywania faktów odnośnie masakry Majdanu: Wjatrowycz i szef miejsca pamięci i muzeum Majdanu ogłosili, że budowa memoriału rozpocznie się w październiku 2018 r. i zostanie zakończona do lutego 2019 r. Wybrany projekt nieznanych ukraińskich architektów dosłownie spali [sic!] niemalże cały obszar masakry na Majdanie i pokryje go innym krajobrazem, drzewami, ścieżkami i dużym budynkiem muzeum, zanim zakończy się śledztwo i proces w sprawie masakry – napisał Kaczanowski w czwartek na Facebooku. Naukowiec przypomniał wcześniejsze fakty świadczące o zacieraniu śladów zbrodni na Majdanie – „sprzątanie” Majdanu na polecenie pomajdanowych władz, wycinanie drzew ze śladami po kulach i ginięcie różnych dowodów zbrodni.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie

Kresy.pl / Hromadske /Ukraińska Prawda / memory.gov.ua / maidanmuseum.org / mincult.kmu.gov.ua /

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Ciekawe ,czy znajdzie się tam tablica pamiątkowa, z nazwiskami snajperów którzy strzelali do nich i do Berkutu ? A poza tym (tak przypuszczam) ,nasz sąsiad wkrótce powróci do korzeni, i taki kompleks nikomu nie będzie potrzebny.I wtedy zbudują go w Kanadzie ,Niemczech ,lub u nas ?