Naczelnik zarządu śledczego Prokuratury Generalnej Ukrainy Serhij Horbatiuk po raz kolejny zaalarmował opinię publiczną o blokowaniu śledztwa w sprawie masakry na kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku.

Horbatiuk, który jest odpowiedzialny za śledztwo ws. masakry, wystąpił w poniedziałek na briefingu w otoczeniu rodzin ofiar tzw. Niebiańskiej Sotni oraz ich pełnomocników. Jak powiedział, państwowa administracja Kijowa (KMDA) ignoruje wniosek śledczych o przeniesienie tymczasowego memoriału na cześć zabitych stojącego w centrum Kijowa. Z tego powodu śledczy nie mogą przeprowadzić w tym miejscu eksperymentów śledczych. Co więcej, jak ujawnił Horbatiuk, w ciągu tygodnia w tym miejscu może ruszyć budowa nowego kompleksu pomnikowego, która całkowicie uniemożliwi dokończenie ekspertyz i zablokuje śledztwo. Prace przy budowie będą możliwe, ponieważ zastępca prokuratora generalnego Ukrainy cofnął postanowienie prokuratury o zakazie wprowadzania jakichkolwiek zmian w miejscach, w których odbywała się masakra w 2014 roku.

Prokurator Horbatiuk powiedział także, że peczerski rejonowy sąd Kijowa odmówił wydania postanowienia o wstrzymaniu budowy kompleksu pomnikowego na czas przeprowadzenia eksperymentu śledczego. Jak mówił eksperyment powinien zająć około 16 dni. Horbatiuk zapowiedział, że prokuratura odwoła się od odmownej decyzji sądu.

Horbatiuk powiedział także, że prokuraturze wiadomo o wycięciu kilku drzew w miejscu masakry bez zgody śledczych.

CZYTAJ TAKŻE: Horbatiuk obwinia Poroszenkę, szefa MSW i GPU o opóźnianie śledztw ws. masakry na Majdanie

Przypomnijmy, że ukraińskie władze planują wzniesienie w centrum Kijowa do 20. lutego przyszłego roku, na piątą rocznicę masakry na Majdanie, gigantycznego Memoriału Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Przewiduje on stworzenie w centrum Kijowa parku z aleją wysadzoną 107 lipami – tyle osób zdaniem autorów projektu liczyła tzw. Niebiańska Sotnia. Na ulicy Instytuckiej, miejscu największych masakr, ma powstać Muzeum Rewolucji Godności. W lipcu br. uzgodniono, że budowa rozpocznie się po zakończeniu czynności przez prokuraturę. Jak wynika ze słów Horbatiuka, budowa może ruszyć już pod koniec października, przed zakończeniem eksperymentów.

PRZECZYTAJ: Były szef parlamentu Ukrainy sugeruje: na Majdanie chodziło o to, żeby na krwi dostać się do władzy

Zdaniem dr Iwana Kaczanowskiego z Uniwersytetu w Ottawie, fakty ujawnione dzisiaj przez Horbatiuka są kolejnym dowodem na obstrukcję śledztwa w sprawie masakry na Majdanie. Przypomnijmy, że do chwili obecnej ukraiński wymiar sprawiedliwości nie zdołał nikogo skazać za strzelanie do uczestników wydarzeń na Majdanie a śledztwo i proces sądowy są na etapie powtarzanych kolejny raz eksperymentów śledczych.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie

Kresy.pl / dw.com/uk / YouTube

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Tak to jest gdy banderowskie zbrodnicze sukinsyny okupują wszystko co uniemożliwia wskazanie na ich zbrodniczość.Tak to jest gdy Wierchowną Radą Ukrainy steruje jej największy majdanowski zbrodniarz Parubij,zaś radą bezpieczeństwa,ta banderowska ofiara aspirująca na popa ,tłusty dekalogowiec-jego nazwiska nie pomnę.Arsen,ten od MSW i bezpieczeństwa zawsze się postara by kumpli zbrodniarzy ochronić,wybielić,zbrodnie zatuszować,Tzw banderowska prokuratura nie ma nic przeciw by zbrodniarzy hołubić.Najwyższy herszt tego banderowskiego ukraińskiego cyrku Poroszenko,sprawia wrażenie jakby nie wiedział jak bandyckiemu cyrkowi dziękować.A mizdrzy się to bezwstydnie,zgrywa nacjonalistę,chociaż globalizm i finansowe raje uwielbia-jakby Bandera miał go uleczyć.

 2. Tutejszym
  Tutejszym :

  Obecna polityka umasowienia banderyzmu na Ukrainie będzie zagrożona,
  jeżeli zostanie ujawniony przebieg tych zdarzeń oraz prawdziwi mocodawcy – UE i szczególnie USA.
  Taką jest ta globalna polityka USA za 5 miliardów dolarów.
  Rosja nie jest lepsza, idzie w tej polityce i kosztach łeb w łeb z USA.
  Nie ma to absolutnie nic wspólnego z moralnością i lojalnością wobec Ukrainy.
  Za rozwój banderyzmu i brak refleksji, odpowiadają i odpowiedzą niestety wszyscy Ukraińcy.