Klęska ślązakowców w wyborach samorządowych

W sejmiku województwa nie zasiądzie żaden reprezentant organizacji ślązakowskich, postulujących autonomię lub odrębność narodową Śląska.

Środowiska ślązakowskie czyli domagające się jakiejś formy zwiększonej samodzielności Górnego Śląska wobec Polski i uznające jego mieszkańców za naród odrębny od Polaków wystawiły w wyborach do sejmiku województwa dwie listy. Jedną stworzyła Śląska Partia Regionalna będąca podmiotem zorganizowanym przede wszystkim przez działaczy Ruchu Autonomii Śląska. Druga to komitet „Ślonzoki Razem”. Według wstępnych wyników żaden z tych komitetów nie będzie miał reprezentacji w sejmiku.

Według danych z godziny 13, po przeliczeniu głosów z 60% obwodów PiS miał 23 mandaty czyli samodzielną większość w sejmiku województwa śląskiego. Koalicja Demokratyczna uzyskała ich 20. Dodatkowo 2 mandaty uzyskał Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jednak były wicewojewoda śląski i zanany przeciwnik ślązakowców Piotr Spyra przytacza za Marcinem Zasadą z „Dziennika Zachodniego” według którego, po podliczeniu głosów z 90% obwodów zarówno PiS jak i KO mają po 21 mandatów, SLD dalej ma 2, a dodatkowo jednego radnego będzie mieć Polskie Stronnictwo Ludowe. Natomiast Śląska Partia Regionalna ani „Ślonzoki Razem” nie uzyskały ani jednego mandatu.

Komentując dla „Dziennika Zachodniego” wynik Śląskiej Partii Regionalnej, Jerzy Gorzelik przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska oraz jeden z inicjatorów powołania tej partii stwierdził, że jej słaby wynik do efekt braku czasu na „na zbudowanie nowej marki politycznej”. W dodatku pełnomocni komitetu partii zarejestrował ją w komisji wyborczej wyłącznie pod skrótem nazwy – ŚPR. „Na pewno nie ułatwiło nam też zadania sąsiedztwo konkurencyjnej śląskiej listy na kartach do głosowania do sejmiku – Ślonzoki Razem. Można powiedzieć, że sami podłożyliśmy sobie nogę, bo głosy rozłożyły się między dwie śląskie listy i ani regionaliści spod znaku ŚPR, ani Ślonzoki Razem nie zasiądą w sejmiku” – powiedział Gorzelik. Ocenił, że gdyby ślązakowcy wystartowali do sejmiku województwa pod szyldem Ruchu Autonomii Śląska to zdołaliby uzyskać mandaty.

Przeczytaj: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

dziennikzachodni.pl/twitter.com/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz