Popularny izraelski portal internetowy, “The Times of Israel”, nazywa Marsz Niepodległości “antysemickim”, co daje mu okazję do ataku na mających w nim uczestniczyć polskich polityków. Artykuł o tegorocznych obchodach święta niepodległości opatrzono nagłówkiem: “Polscy przywódcy dołączą do antysemickich nacjonalistów podczas dnia niepodległości w niedzielę”.

Portal, w opublikowanym w sobotę artykule, informuje o porozumieniu zawartym dzień wcześniej między stroną rządową a organizatorami Marszu Niepodległości. Przy tej okazji autorka tekstu, Vanessa Gera, pisze o “antysemickich” korzeniach ONR: Michał Dworczyk, szef kancelarii Morawieckiego, napisał na Twitterze, że obie strony osiągnęły porozumienie, dodając: “Polska wygrała. 11 listopada odbędzie się wielki wspólnotowy marsz z okazji 100. rocznicy niepodległości!” Porozumienie ogłosił także organizator Marszu, Robert Bąkiewicz, który jest przywódcą Obozu Narodowo Radykalnego, wywodzącego swoje korzenie z antysemickiego ruch z lat trzydziestych.

Zdaniem The Times od Israel, sytuacja ta dowodzi tego, że: konserwatywna, rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość dąży do przejęcia tego samego elektoratu, który wspiera grupy skrajnie prawicowe. Fakt ten jest źródłem kontrowersji w Polsce, gdzie wielu wyraża swoją wściekłość z powodu tego, że radykalni nacjonaliści w ostatnich latach zdominowali święto Święta Niepodległości. Krytycy oskarżają władze o poddawanie się nacjonalistom. Przy tej okazji portal cytuje Władysława Frasyniuka: Władysław Frasyniuk, bohater antykomunistycznego ruchu Solidarności z lat 80., mocno skrytykował władze za uleganie “bandytom” i “faszystom”.

Źródłem oskarżeń o “antysemityzm” stały się dla izraelskiego portalu protesty, jakie w lutym organizowały środowiska narodowe, w reakcji na uległość polskiego rządu wobec żądań Izraela w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Jak pisze Vanessa Gera, Bąkiewicz zorganizował protest przed pałacem Dudy, podczas którego nazwał Żydów “piątą kolumną”, co oznaczało nielojalność wobec Polski. Protestujący w lutym manifestanci nieśli transparent wzywający Dudę, który nie jest Żydem, do “zdjęcia jarmułki” i podpisania ustawy o IPN [w oryg. Holocaust speech – Red. KRESY.PL], która była źródłem dyplomatycznego sporu z Izraelem.

Izraelski portal przypomina także, że Marsz Niepodległości został wymieniony w niedawnej rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której: wezwano państwa członkowskie do zdecydowanego działania przeciwko skrajnie prawicowemu ekstremizmowi. Zwrócono uwagę na obecność ksenofobicznych banerów z hasłami “biała Europa braterskich narodów” ora flagi przedstawiające “falangę”, skrajnie prawicowy symbol z lat trzydziestych.

Jak informowaliśmy w piątek wieczorem, zgodnie z porozumieniem organizatorów Marszu Niepodległości ze stroną rządową, 11 listopada ulicami Warszawy przejdzie jeden „marsz wspólnotowy”. Na czele pójdą władze państwowe, a za nimi uczestniczy Marszu Niepodległości.

Wczoraj informowaliśmy o aresztowaniu członków stowarzyszenia Niklot, jednego z organizatorów tzw „Czarnego Bloku”. W ubiegłym roku media głośno opisywały incydenty, do których doszło podczas marszu. Niewielka grupa osób rozwinęła wówczas banery (m.in. Europa będzie biała albo bezludna, Biała Europa braterskich narodów), których charakter uznano za faszystowski i rasistowski. Był to tzw. Czarny Blok, w skład którego wchodzą m.in. autonomiczni nacjonaliści, Niklot oraz środowisko związane z czasopismem „Szturm”. Te marginalne polskie środowiska nacjonalistyczne znane są też ze zdecydowanie proukraińskiego nastawienia i współpracy z tzw. Ruchem Azowskim. Przekonują, że „azowcy” są nastawieni na budowę tzw. Międzymorza i współpracę z Polską, m.in. przeciwko Rosji. Z tego względu usprawiedliwiają oni neobanderowskie, a nawet neonazistowskie elementy symboliki i działań Ruchu Azowskiego, szczególnie pułku Azow i Korpusu Narodowego.

Wcześniej w sobotę portal Wirtualna Polska poinformował, że w ciągu poprzednich 48 godzin Polska wydała łącznie 444 odmowy wjazdu. Większość z nich prawdopodobnie w związku mającym się dziś odbyć Marszem Niepodległości, w którym, podobnie jak rok temu, miał wziąć udział tzw „Czarny Blok”.

W nocy z soboty na niedzielę, Młodzież Wszechpolska i jej działacze informowali o zastraszaniu i przeszukaniach dokonywanych w domach członków organizacji przez policję i ABW.

Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply