W piątek rano siły izraelskie wznowiły działania zbrojne w Strefie Gazy, oskarżywszy Hamas o złamanie warunków rozejmu.

W piątek o godzinie 7:00 czasu lokalnego (6:00 czasu polskiego) izraelska armia poinformowała o wznowieniu działań zbrojnych przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Twierdzi, że Hamas złamał rozejm, wystrzeliwując tuż przed 7:00 rakietę w kierunku Izraela. Pocisk został przechwycony. Później miało zostać wystrzelonych jeszcze kilka rakiet, w kierunku obszarów niezamieszkałych. W tym rejonie uruchomił się jednak alarm przeciwlotniczy.

Ponadto, według strony izraelskiej Hamas nie dostarczył w wyznaczonym czasie listy co najmniej 10 zakładników, którzy mieli zostać zwolnieni w piątek, co było warunkiem przedłużenia rozejmu.

 

Oświadczenie wydał też premier Izraela, Benjamin Netanjahu. Według niego, Hamas nie wywiązał się „ze swoich zobowiązań do uwolnienia dzisiaj wszystkich kobiet – zakładników” oraz wystrzelił rakiety przeciwko izraelskim cywilom. Podkreślił, że jego rząd jest „jest zdeterminowany, by osiągnąć cele tej wojny – uwolnić naszych zakładników, wyeliminować Hamasu i zapewnić, że Gaza nigdy nie będzie stanowić zagrożenia dla mieszkańców Izraela”.

Z kolei izraelski minister bezpieczeństwa narodowego, Itamar Ben-Gwir powiedział, że armia „musi powrócić i zmiażdżyć Gazę całą swoją mocą”, a Hamas musi został całkowicie zniszczony, „bez kompromisów, bez umów”.

Od rana izraelskie lotnictwo przeprowadza naloty na Gazę. Miasto jest też ostrzeliwane przez artylerię. Informuje o tym m.in. portal Times of Israel. Według Palestyńczyków, Izrael ostrzeliwuje także południową część Strefy Gazy, m.in. w rejonach miast Chan Junis i Rafah. Nad północno-zachodnim obszarem strefy operują izraelskie myśliwce i bezzałogowce.

Strona palestyńska twierdzi, że izraelskie pojazdy wojskowe otworzyły ogień tuż po wygaśnięciu zawieszenia broni. Informuje też o ciężkich walkach, szczególnie na północy. Informuje też, że od rana zginęło już co najmniej 29 osób.

W nocy Izraelczycy poinformowali, że wypuścili z więzień 30 Palestyńczyków (8 kobiet i 22 nastolatków poniżej 19. roku życia) w ramach siódmej wymiany na izraelskich zakładników. Uwolniono też ośmiu izraelskich zakładników ze Strefy Gazy.

Według agencji Reutera, w sumie, w ramach obowiązującego od 24 listopada porozumienia o rozejmie, Hamas uwolnił 110 zakładników, natomiast Izrael – 240 palestyńskich więźniów.

Strona palestyńska podaje, że w wyniku izraelskich bombardowań zniszczonych zostało 60 procent domów w Gazie.

W czwartek pisaliśmy, że rozejm między Izraelem a Hamasem został przedłużony o siódmy dzień. Żródła z obu stron ogłosiły to na kilka minut przed wygaśnięciem wynegocjowanego wcześniej zawieszenia broni.

Aljazeera.com / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply