Publicyści „Washington Post” i „New York Times” stwierdzili w środę, że podpisanie przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN zwiększy napięcia pomiędzy Polską a USA i Izraelem.

Według „Washington Post” podpisanie przez Dudę ustawy o IPN przekreśla możliwość negocjacji politycznych, na które w ostatnich dniach liczyły Stany Zjednoczone i Izrael.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4649.49 PLN    (21.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dziennik stwierdził, że nasz kraj został zaatakowany i okupowany przez Niemcy, jednak nie powstał tam w przeciwieństwie do innych krajów europejskich rząd kolaboracyjny, a tracie wojny wiele polskich podziemnych ugrupowań stawiało opór nazistom – jest to jest rozdział historii, który chce wyeksponować partia PiS – podkreśla „WP”.

ZOBACZ TAKŻE: Unik prezydenta – podpisze ustawę o IPN ale też skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Z kolei „NYT” stwierdza, że nowa ustawa odzwierciedla szersze działania rządu mające na celu ukształtowanie zarówno pamięci o historii kraju, jak i wizji dotyczącej przyszłości.

Nowojorski dziennik porównał ustawę o IPN do rosyjskiego prawodawstwa penalizującego stwierdzenie, że ZSRR był agresorem podczas II wojny światowej lub nazywanie działania Sowietów zbrodniami wojennymi

W innym tekście dotyczącym ustawy o IPN „New York Times” zauważa, że ból dzielony przez Polaków i Żydów ból związany z II wojną światową „bywał źródłem zrozumienia” pomiędzy narodami.

Ale we wtorek, kiedy prezydent Polski pomimo ostrego sprzeciwu ze strony historyków, izraelskiego rządu i innych, podpisał ustawę (…), stał się on źródłem gniewu – twierdzi autor „NYT”.

Dziennik stwierdza: wśród wielu Polaków, również tych będących w opozycji wobec rządzącej partii PiS, panuje powszechne przekonanie, że doświadczenie wojenne narodu, będącego ofiarą i stawiającego opór, nie jest odpowiednio przedstawiane i nie jest prawidłowo rozumiane.

Na specjalnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda we wtorek ogłosił, że podpisze nowelizację ustawy o IPN kontestowaną przez Izraelczyków. Ale jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Kresy.pl / interia.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Zastanawiające ,że publicyści z Waszyngtonu i N.Yorku tak boleją nad znowelizowaną polską ustawą o IPN.Przecież ta ustawa Stanów Zjednoczonych nie dotyka,zaś amerykańscy Żydzi w latach II W.Ś. zupełnie olewali europejskich Żydów mordowanych przez Niemców oraz ich kolaborantów.Może więc rypła się podstępna płaszczyzna polityczna Izraela w zmowie z USA,które liczyły na bezkrwawe oskubanie Polski przez pichconą w USA ustawę 447/1226.