Publicyści „Washington Post” i „New York Times” stwierdzili w środę, że podpisanie przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN zwiększy napięcia pomiędzy Polską a USA i Izraelem.

Według „Washington Post” podpisanie przez Dudę ustawy o IPN przekreśla możliwość negocjacji politycznych, na które w ostatnich dniach liczyły Stany Zjednoczone i Izrael.

Dziennik stwierdził, że nasz kraj został zaatakowany i okupowany przez Niemcy, jednak nie powstał tam w przeciwieństwie do innych krajów europejskich rząd kolaboracyjny, a tracie wojny wiele polskich podziemnych ugrupowań stawiało opór nazistom – jest to jest rozdział historii, który chce wyeksponować partia PiS – podkreśla „WP”.

ZOBACZ TAKŻE: Unik prezydenta – podpisze ustawę o IPN ale też skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Z kolei „NYT” stwierdza, że nowa ustawa odzwierciedla szersze działania rządu mające na celu ukształtowanie zarówno pamięci o historii kraju, jak i wizji dotyczącej przyszłości.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowojorski dziennik porównał ustawę o IPN do rosyjskiego prawodawstwa penalizującego stwierdzenie, że ZSRR był agresorem podczas II wojny światowej lub nazywanie działania Sowietów zbrodniami wojennymi

W innym tekście dotyczącym ustawy o IPN „New York Times” zauważa, że ból dzielony przez Polaków i Żydów ból związany z II wojną światową „bywał źródłem zrozumienia” pomiędzy narodami.

Ale we wtorek, kiedy prezydent Polski pomimo ostrego sprzeciwu ze strony historyków, izraelskiego rządu i innych, podpisał ustawę (…), stał się on źródłem gniewu – twierdzi autor „NYT”.

Dziennik stwierdza: wśród wielu Polaków, również tych będących w opozycji wobec rządzącej partii PiS, panuje powszechne przekonanie, że doświadczenie wojenne narodu, będącego ofiarą i stawiającego opór, nie jest odpowiednio przedstawiane i nie jest prawidłowo rozumiane.

Na specjalnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda we wtorek ogłosił, że podpisze nowelizację ustawy o IPN kontestowaną przez Izraelczyków. Ale jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Zastanawiające ,że publicyści z Waszyngtonu i N.Yorku tak boleją nad znowelizowaną polską ustawą o IPN.Przecież ta ustawa Stanów Zjednoczonych nie dotyka,zaś amerykańscy Żydzi w latach II W.Ś. zupełnie olewali europejskich Żydów mordowanych przez Niemców oraz ich kolaborantów.Może więc rypła się podstępna płaszczyzna polityczna Izraela w zmowie z USA,które liczyły na bezkrwawe oskubanie Polski przez pichconą w USA ustawę 447/1226.