Do jesieni Białoruś wyprodukuje własną szczepionkę przeciwko COVID-19 – obiecał Aleksandr Łukaszenko.

Jak podaje agencja Interfax, zapowiedź Łukaszenki padła w poniedziałek podczas spotkania z Władimirem Putinem w Soczi. „Macie już trzy zarejestrowane szczepionki, jeszcze w fazie rozwoju. My też idziemy tą drogą. Do jesieni otrzymamy swoją szczepionkę” – mówił białoruski przywódca Putinowi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Zdaniem białoruskiego prezydenta rosyjscy specjaliści, którzy przyjechali na Białoruś upewnili się, że oba kraje pod względem zachorowalności są „na tej samej drodze”.

„Na szczęście teraz zachorowalność zaczęła gwałtownie spadać, więc jesienią lub latem zbliżymy się do zera” – dodawał Łukaszenko.

Prezydent Białorusi podziękował też swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi za decyzję o otwarciu pasażerskich połączeń kolejowych z Białorusią, zawieszonych wiosną 2020 roku z powodu pandemii.

„Myślę, że bliska jest chwila, kiedy otworzymy także ruch samochodowy. My nie mamy problemów. My nie jesteśmy zamknięci” – podkreślał Łukaszenko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w listopadzie 2020 roku Łukaszenko sugerował, że kraj powinien być w stanie sam produkować szczepionkę na koronawirusa. „Istnieje możliwość, że ta infekcja pozostanie tu na zawsze i będziemy musieli się na nią szczepić jak na grypę. Dlatego musimy wyprodukować tę szczepionkę” – mówił wówczas Aleksandr Łukaszenko. Według niego białoruska szczepionka miałaby powstać we współpracy z Rosją.

Dotychczas Białoruś używała przy szczepieniach na COVID-19 jedynie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. W piątek na lotnisku w Mińsku wylądował samolot, który przywiózł z Chin pierwsze 100 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa chińskiej firmy Sinopharm.

Aleksandr Łukaszenko przyjechał do Rosji jeszcze w piątek 19 lutego. W poniedziałek w Soczi rozpoczęło się jego nieformalne spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Kresy.pl / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz