W piątek na lotnisku w Mińsku wylądował samolot, który przywiózł z Chin 100 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa chińskiej firmy Sinopharm. To pierwsza dostawa chińskiego preparatu na Białoruś.

Szczepionki przywiózł do Mińska samolot linii lotniczych AirChina. Jak podało białoruskie ministerstwo zdrowia, szczepionki przybyły jako pomoc humanitarna w rewanżu za leki i środki medyczne, jakie Białoruś wysłała Chinom wiosną i latem ub. roku. W uroczystości przyjęcia ładunku uczestniczył minister zdrowia Białorusi Dmitrij Piniewicz, który mówił o “strategicznych relacjach” Białorusi i Chin, których “kulminacyjnym punktem” stała się walka z pandemią.

Szczepionka, która dotarła do Mińska, została opracowana przez China National Biotec Group, oddział największego chińskiego koncernu farmaceutycznego Sinopharm. Producent ocenia jej skuteczność na 79,34%. Dotychczas została dopuszczona do stosowania m.in. w Chinach, ZEA, Bachrajnie, Egipcie, Jordanii, Iraku, Serbii, Maroku, Pakistanie oraz na Węgrzech.

Decyzja o przekazaniu 100 tysięcy dawek szczepionki została podjęta po telefonicznej rozmowie między Aleksandrem Łukaszenką i Xi Jinpingiem w styczniu br.

Dotychczas Białoruś używała przy szczepieniach na COVID-19 jedynie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Ministerstwo Zdrowia Białorusi nie ogłosiło jeszcze, jak będzie rozprowadzana chińska szczepionka i kto może zostać nią zaszczepiony.

Pod koniec 2020 roku na Białoruś dotarła pierwsza partia rosyjskiej szczepionki. Ministerstwo Zdrowia Białorusi ogłosiło rozpoczęcie akcji szczepień. Najpierw zaszczepiono lekarzy, następnie planuje się szczepić nauczycieli i pracowników socjalnych. W kwietniu mają zacząć się szczepienia wszystkich chętnych. Ogółem ma zostać zaszczepionych 5-5,5 mln Białorusinów.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: Białoruś powinna sama produkować szczepionkę na koronawirusa

Kresy.pl / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply