W piątek na lotnisku w Mińsku wylądował samolot, który przywiózł z Chin 100 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa chińskiej firmy Sinopharm. To pierwsza dostawa chińskiego preparatu na Białoruś.

Szczepionki przywiózł do Mińska samolot linii lotniczych AirChina. Jak podało białoruskie ministerstwo zdrowia, szczepionki przybyły jako pomoc humanitarna w rewanżu za leki i środki medyczne, jakie Białoruś wysłała Chinom wiosną i latem ub. roku. W uroczystości przyjęcia ładunku uczestniczył minister zdrowia Białorusi Dmitrij Piniewicz, który mówił o „strategicznych relacjach” Białorusi i Chin, których „kulminacyjnym punktem” stała się walka z pandemią.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szczepionka, która dotarła do Mińska, została opracowana przez China National Biotec Group, oddział największego chińskiego koncernu farmaceutycznego Sinopharm. Producent ocenia jej skuteczność na 79,34%. Dotychczas została dopuszczona do stosowania m.in. w Chinach, ZEA, Bachrajnie, Egipcie, Jordanii, Iraku, Serbii, Maroku, Pakistanie oraz na Węgrzech.

Decyzja o przekazaniu 100 tysięcy dawek szczepionki została podjęta po telefonicznej rozmowie między Aleksandrem Łukaszenką i Xi Jinpingiem w styczniu br.

Dotychczas Białoruś używała przy szczepieniach na COVID-19 jedynie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Ministerstwo Zdrowia Białorusi nie ogłosiło jeszcze, jak będzie rozprowadzana chińska szczepionka i kto może zostać nią zaszczepiony.

Pod koniec 2020 roku na Białoruś dotarła pierwsza partia rosyjskiej szczepionki. Ministerstwo Zdrowia Białorusi ogłosiło rozpoczęcie akcji szczepień. Najpierw zaszczepiono lekarzy, następnie planuje się szczepić nauczycieli i pracowników socjalnych. W kwietniu mają zacząć się szczepienia wszystkich chętnych. Ogółem ma zostać zaszczepionych 5-5,5 mln Białorusinów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: Białoruś powinna sama produkować szczepionkę na koronawirusa

Kresy.pl / tut.by

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz