„Białoruś powinna nauczyć się produkować własną szczepionkę na koronawirusa” – powiedział prezydent Aleksandr Łukaszenko podczas spotkania z personelem Szpitala Miejskiego nr 6 w Mińsku 27 listopada – poinformowała agencja prasowa Biełta.

Jak poinformowała agencja prasowa Biełta, podczas piątkowego spotkania z personelem Szpitala Miejskiego nr 6 w Mińsku, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko zasugerował, że kraj powinien być w stanie sam produkować szczepionkę na koronawirusa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szef państwa przypomniał, że władze rosyjskie zasugerowały przekazanie Białorusi szczepu szczepionki, który będzie można wyprodukować w tym kraju. Rosyjskie środowisko biznesowe chciało to zrobić i zapewnić finansowanie. „Uważam jednak, że powinna to zrobić firma państwowa. Nasze przedsiębiorstwa są w stanie wyprodukować tę szczepionkę. Istnieje możliwość, że ta infekcja pozostanie tu na zawsze i będziemy musieli się na nią zaszczepić jak na grypę. Dlatego musimy wyprodukować tę szczepionkę” – powiedział Aleksandr Łukaszenko.

Prezydent podkreślił, że Białoruś znajdzie szansę na rozpoczęcie produkcji szczepionki w firmie farmaceutycznej Belmedpreparaty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w październiku, Białoruś jest pierwszym krajem, który rozpoczął badania kliniczne szczepionki Sputnik V na koronawirusa. Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) dostarczył na Białoruś pierwszą partię rosyjskiej szczepionki do badań klinicznych. Fundusz finansuje badania kliniczne na Białorusi. W procesach wzięło udział sto osób.

Badania wymagały stosunkowo zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 18-60 lat. Mogli mieć pewne choroby przewlekłe, lekarze monitorowali stan zdrowia ochotników po wstrzyknięciu, aby śledzić wszelkie reakcje.

Wolontariusze mogli opuścić klinikię godzinę po wstrzyknięciu. „Podobnie jak przy szczepieniu na grypę, ludzie mogą odczuwać nieco wyższą temperaturę ciała lub miejscowe reakcje hipertermiczne” – dodał specjalista. Pierwszych dwóch ochotników zostało zaszczepionych 1 października w mińskiej przychodni miejskiej nr 28.

Kresy.pl/Biełta

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz