Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko planuje do końca roku złożyć wizytę w Unii Europejskiej. Nie jest jasne, jakie państwa miałby odwiedzić białoruski przywódca.

Jak podaje agencja Biełta, o planach europejskiej wizyty Łukaszenki mówił w poniedziałek minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej w kuluarach mińskiego forum „Europejskie bezpieczeństwo – odejść od krawędzi przepaści”.

„Mam nadzieję, że w tym roku przeprowadzimy pełnoprawną wizytę [Aleksandra Łukaszenki] na obszarze Unii Europejskiej” – cytuje słowa Makieja Biełta. Szef białoruskiej dyplomacji przekazał, że szczegóły odnośnie wizyty zostaną podane w późniejszym czasie. „Zawsze mówiliśmy o tym, że wizyta nie powinna być dla wizyty” – twierdził Makiej dodając, że do wyjazdu Łukaszenki powinno dojść dopiero wówczas, gdy wizyta zostanie odpowiednio przygotowana i zostaną sformułowane konkretne oczekiwania wobec tej wizyty dotyczące m.in. współpracy politycznej, humanitarnej oraz gospodarczej.

W ostatnich dniach na Białoruś miała przyjechać wysoka przedstawiciel UE do spraw zagranicznych Federica Mogherini. Spodziewano się, że w trakcie wizyty szefowej unijnej dyplomacji dojdzie do podpisania mowy pomiędzy UE a Białorusią o readmisji oraz uproszczeniu systemu wydawania wiz. W ostatniej chwili przyjazd Mogherini został odwołany.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko opuścił szczyt Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego przed jego zakończeniem

Kresy.pl / Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz