W litewskich szkołach powinno być jak najwięcej języka polskiego jako obcego - oświadczyła premier Litwy Ingrida Šimonytė.

W rozmowie z Radiem Znad Wilii szefowa litewskiego rządu została zapytana, czy uważa, że w litewskich szkołach powinno być mniej języka rosyjskiego, a więcej polskiego jako języka obcego.

- Jestem jak najbardziej za tym, żeby w szkołach było jak najwięcej języka polskiego jako obcego. Jestem za tym, żeby język polski był drugim językiem obcym do wyboru, zamiast rosyjskiego - stwierdziła premier Litwy.

Szef BBN Paweł Soloch skomentował w wywiadzie radiowym medialne pogłoski o ewentualności przekazania przez Warszawe polskich F-16 Ukrainie.

Soloch udzielił w czwartek wywiadu rozgłośni radiowej RMF FM. Zapytany o pogłoski na temat możliwości przekazania polskich F-16 Ukrainie prezydencki urzędnik odpowiedział - "Nie ma na razie tematu przekazania Ukrainie naszych samolotów F-16. Samoloty bojowe to coś bardziej skomplikowanego niż czołgi". Szef BBN twierdził, że proces przekazania i oswojenia się Ukraińców z takim sprzętem jak amerykańskie myśliwce zająłby im wiele czasu, tymczasem potrzebują oni natychmiastowego wsparcia w wojnie z Rosją. Jako takie doraźne wsparcie Soloch ukazał przekazanie Kijowowi amunicji, którą Ukraińcy potrzebują według niego na "już".

Obecna sytuację na Ukrainie Soloch określił jako "kolejny krytyczny moment na wojnie". Przyznał, że na Ukrainie trwa "ofensywa rosyjska". Sytuację tę prezydencki urzędnik przedstawił jako kolejną przesłankę za nasileniem materiałowego wsparcia dla Sił Zbrojny Ukrainy. Jednak "oczekiwania podstawowe, które wielokrotnie wyrażał prezydent Andrzej Duda są takie, że Unia Europejska w większym stopniu zaangażuje się w pomoc Ukrainie, także finansową" - powiedział Soloch dzień przed szczytem Ukraina-Unia Europejska, jaki w piątek ma zostać przeprowadzony w Kijowie.

Podczas wizyty na Łotwie Prezydent Andrzej Duda wspólnie z Prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem Levitsem spotkali się ze środowiskiem eksperckim, przedstawicielami mediów, instytucji i organizacji pozarządowych, by porozmawiać o aktualnych wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa. (więcej…)

USA wyślą Ukrainie pierwszą partię pocisków-bomb GLSDB, o zasięgu 150 km, za około 9 miesięcy – podaje Bloomberg.

Jak pisaliśmy, w piątek Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 2,175 mld dolarów. Obejmuje m.in. 250 systemów przeciwpancernych Javelin, amunicję artyleryjską kal. 155 mm, 190 ciężkich karabinów maszynowych z amunicją, a także pociski rakietowe do systemów HIMARS – zarówno zwykłe, jak i dalekiego zasięgu, według informacji Pentagonu. Na liście znajdują się też m.in. dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego zasięgu HAWK, 4 radary rozpoznania powietrznego, 20 radarów przeciwartyleryjskich oraz pociski dalekiego zasięgu (GLSDB) o zasięgu 150 kilometrów.

Minister Mariusz Błaszczak złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym wywieszona była flaga Ukrainy... Flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru. Wszelkie próby kwestionowania tego faktu, wpisują się w prorosyjską retorykę – twierdzi ministerstwo obrony.

W sobotę Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się do sprawy kontrowersyjnych zdjęć ze składania przez szefa MON, wicepremiera Mariusza Błaszczak kwiatów pod upamiętnieniem Ukraińców, którzy polegli w walce z rosyjską inwazją.

Pentagon poinformował w piątek wieczorem, że zaobserwował drugi chiński balon szpiegowski, który leciał nad Ameryką Łacińską. Wcześniej w amerykańskiej przestrzeni powietrznej wykryto pierwszy taki obiekt.

Pentagon przekazał w piątek wieczorem, że zauważono drugi chiński balon szpiegowski, tym razem na niebie nad Ameryką Łacińską - podaje NBC News. Wcześniej informowano o takim obiekcie w przestrzeni powietrznej USA.

Sekretarz prasowy Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder, poinformował w piątek o "balonie lecącym na Ameryką Łacińską". "Oceniamy, że jest to kolejny chiński balon obserwacyjny" - dodał. Nie przedstawił szczegółów dotyczących lokalizacji obiektu.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%