Europoseł Patryk Jaki oskarżył Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzej Dudę. "Ktoś te wszystkie dziadostwa w UE podpisywał, ktoś za to wszystko odpowiada" - powiedział. Jego słowa wywołały oburzenie wśród polityków PiS.

W sobotę w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki krytykuje działalność byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Zwrócił uwagę na uległą politykę Zjednoczonej Prawicy wobec Unii Europejskiej. Przypomniał także kwestię stacji TVN.

"Ktoś te wszystkie dziadostwa w UE podpisywał, ktoś za to wszystko odpowiada. [...] to nie jest tak, że u nas nie ma ludzi odpowiedzialnych. Ja to mówiłem wprost i powiem jeszcze raz: jeżeli będzie jeszcze Morawiecki premierem, to ja państwu żadnej gwarancji nie daje, że nie będzie tak samo" - mówi europoseł na nagraniu.

Agencja ONZ na Rzecz Dzieci (UNICEF) podała w niedzielę, że ponad 13 tys. dzieci zginęło w Strefie Gazy na skutek izraelskiej ofensywy. "Nie widzieliśmy takiego wskaźnika zgonów wśród dzieci praktycznie w żadnym innym konflikcie na świecie" - zwróciła uwagę szefowa agencji.

Szefowa UNICEF Catherine Russell wypowiadała się w niedzielę na antenie CBS News. Poinformowała, że ponad 13 000 dzieci zginęło w Strefie Gazy na skutek ofensywy Izraela. Jak dodała, wiele dzieci w palestyńskiej enklawie cierpi z powodu poważnego niedożywienia i "nie ma nawet siły płakać".

"Tysiące innych zostało rannych lub nie możemy nawet określić, gdzie się znajdują. Mogli utknąć pod gruzami... Nie widzieliśmy takiego wskaźnika zgonów wśród dzieci praktycznie w żadnym innym konflikcie na świecie" - powiedziała Russell.

Przed przejęciem władzy przez talibów globalnym centrum uprawy maku na potrzebę produkcji narkotyków opioidowych był Afganiastan. Jednak obecnie stało się nim inne azjatyckie państwo.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych Birma stała się w 2023 r. największym producentem opium na świecie wyprzedzając Afganistan. W tym ostatnim, po przejęciu władzy, talibowie zabrali się za rozprawę z uprawami maku dostarczającego surowca dla produkcji narkotyków. Jak można przeczytać w czwartkowym materiale AFP kwiaty maku kwitną natomiast w regionach przygranicznych Birmy, zwanej też Mjanmą. To właśnie tam zbrojne ugrupowania mniejszości etnicznych i grupy przestępcze przerabiają mleczko z makówek na heroinę.

AFP przytoczył wypowiedź rolnika posiadajacego działkę na granicy stanów Shan i Karen, który twierdził, że obsiał nieco ponad hektar swojego pola makami. Spodziewa się zebrania z niego 16 kilogramów żywicy makowej, którą ma nadzieję sprzedać za około 4,5 tys. dolarów. Podkreślił, że to sposób na wyżywienie jego rodziny.

Europejscy członkowie NATO muszą znaleźć dodatkowe 56 mld euro rocznie, by wydawać na obronność przynajmniej 2 proc. PKB – pisze „Financial Times”, powołując się na analizę Ifo.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez niemiecki instytut Ifo dla magazynu „Financial Times”, kraje, którym najwięcej brakuje do osiągnięcia zakładanych przez NATO 2 proc. PKB na obronność, wykazują się zarazem najwyższym poziomem zadłużenia i deficytu budżetowego w Europie. To np. Włochy, Hiszpania czy Belgia.

Z przekazanych przez KE 500 mln euro na produkcję amunicji artyleryjskiej do Polski trafi zaledwie ok. 2,1 mln euro. Do sprawy odniósł się w sobotę rzecznik MON Janusz Sejmej, argumentując, że to wina poprzedników.

KE zdecydowała o przekazaniu, w ramach programu ASAP, europejskim koncernom zbrojeniowym 500 mln euro na zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej. Polski przemysł otrzyma jedynie pół procent z tej kwoty. Tymczasem poseł PiS Bogdan Rzońca przekazał, że niemieckie firmy miałyby otrzymać 160 mln euro. W części mediów ukazały się nieco inne dane, sugerujące, że niemieckie firmy dostaną ok. 85 mln. Sprawa wywołała oburzenie w sieci.

"Donald 'Król Europy' Tusk załatwił dla Polski całe 0,42 proc. z unijnego programu produkcji amunicji. Inicjatywa Komisji Europejskiej jest słuszna i potrzebna. Tylko dlaczego z przekazanych 500 mln euro dla europejskich firm zbrojeniowych na zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej, Polska otrzymuje zaledwie ok. 2,1 mln euro?" - napisał na platformie X były szef MON, poseł PiS Mariusz Błaszczak.

Państwa zachodnie, w tym USA, nie powinny całkowicie wykluczać wysłania wojsk na Ukrainę w przypadku pogorszenia się tam sytuacji - oświadczyła szefowa MSZ Finlandii Elina Valtonen.

Wypowiedź fińskiej minister spraw zagranicznych przywołał w piątek portal Politico. "To ważne, abyśmy nie wykluczali wszystkiego w dalszej perspektywie, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak poważna stanie się sytuacja" - oświadczyła Elina Valtonen.

Podkreśliła jednak, że "stanowisko Finlandii jest jasne: nie wysyłamy w tej chwili żadnych żołnierzy i nie chcemy o tym rozmawiać".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%