Przed przejęciem władzy przez talibów globalnym centrum uprawy maku na potrzebę produkcji narkotyków opioidowych był Afganiastan. Jednak obecnie stało się nim inne azjatyckie państwo.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych Birma stała się w 2023 r. największym producentem opium na świecie wyprzedzając Afganistan. W tym ostatnim, po przejęciu władzy, talibowie zabrali się za rozprawę z uprawami maku dostarczającego surowca dla produkcji narkotyków. Jak można przeczytać w czwartkowym materiale AFP kwiaty maku kwitną natomiast w regionach przygranicznych Birmy, zwanej też Mjanmą. To właśnie tam zbrojne ugrupowania mniejszości etnicznych i grupy przestępcze przerabiają mleczko z makówek na heroinę.

AFP przytoczył wypowiedź rolnika posiadajacego działkę na granicy stanów Shan i Karen, który twierdził, że obsiał nieco ponad hektar swojego pola makami. Spodziewa się zebrania z niego 16 kilogramów żywicy makowej, którą ma nadzieję sprzedać za około 4,5 tys. dolarów. Podkreślił, że to sposób na wyżywienie jego rodziny.

Politycy Konfederacji ostrzegają przed zapisami tzw. dyrektywy budynkowej, dążącej do wprowadzenia zeroemisyjności budynków. "Jestem w stanie sobie wyobrazić, że traci się prawo do użytkowania budynku" - podkreśla Anna Bryłka.

W poniedziałek Anna Bryłka (Konfederacja, Ruch Narodowy) była gościem Radia WNET. Rozmowa dotyczyła rolnictwa i Europejskiego Zielonego Ładu. Bryłka przypomniała, że premier obiecał rolnikom "okrągły stół", którego nie było. "Miała się KE wycofywać z Europejskiego Zielonego Ładu, a na razie wycofała się z rozporządzenia o zakazie ograniczeń środków ochrony roślin" - dodała. Wskazała, że nie ma w tym zakresie żadnych nowych kroków, poza "kosmetycznymi zmianami".

"Tam nie ma żadnego dużego kroku wstecz, jeśli chodzi o politykę klimatyczną w rolnictwie" - powiedziała.

Jakub Wiśniewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, skrytykował słowacką dyplomację za spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. (more…)

Ukraińskie źródło wojskowe uważa, że Rosjanie kupują zdjęcia satelitarne ukraińskich pozycji od amerykańskich firm. (more…)

Jeśli tak ma wyglądać europejska solidarność to niech nikogo nie dziwi kontraktowanie sprzętu za Atlantykiem i na Pacyfiku – szef BBN Jacek Siewiera skomentował fakt, że do Polski trafi tylko pół procenta z przekazanych przez KE 500 mln euro na produkcję amunicji artyleryjskiej.

Jak pisaliśmy, Komisja Europejska zdecydowała o przekazaniu, w ramach programu ASAP, europejskim koncernom zbrojeniowym 500 mln euro na zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej. Polski przemysł otrzyma jedynie pół procent z tej kwoty, czyli około 2,1 mln. Tymczasem poseł PiS Bogdan Rzońca przekazał, że niemieckie firmy miałyby otrzymać 160 mln euro. W części mediów ukazały się nieco inne dane, sugerujące, że niemieckie firmy dostaną ok. 85 mln. Sprawa wywołała oburzenie w sieci.

Protestujący rolnicy zablokowali kolejne przejścia graniczne - w Świecku i Gubinku. Blokady zaplanowano na cztery dni.

Rolnicy sprzeciwiają się niekontrolowanemu napływowi zboża z Ukrainy na teren UE oraz niekorzystnym dla nich zapisom tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. Blokadę A2 w Świecku rozpoczęto w niedzielę około godz. 13.00. Protestujący zablokowali ruch na autostradzie A2 koło Słubic w obu kierunkach. Rolnicy zablokowali też przejście graniczne w Gubinku.

Koniec blokad na A2 w Świecku i w Gubinku przewidziano przez organizatora na środę, 20 marca, na godz. 20:00. Kierowcy ciężarówek mogą cały czas korzystać z przejścia granicznego w Olszynie.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%