Epidemia będzie trwała jesienią albo wtedy powróci – powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas środowej telekonferencji z prezydentami miast. „Przy stanie klęski żywiołowej, państwo ma pieniądze na góra trzy miesiące” – dodał. „W dniu wyborów epidemia będzie w rozkwicie” – zaznaczył. Jak informuje portal TVN 24, dziennikarze stacji dotarli do nagrania spotkania.

Jak informuje portal TVN 24, którego dziennikarze mieli dotrzeć do nagrania z konferencji, Jarosław Gowin poprosił prezesa związku Zygmunta Frankiewicza o zorganizowanie spotkania z włodarzami należącymi do Związku Miast Polskich. Poza wicepremierem, ministrem nauki Jarosławem Gowinem, w spotkaniu wzięła także udział minister rozwoju, wiceprezes Porozumienia Jadwiga Emilewicz, a także wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. Podczas spotkania lider Porozumienia powiedział m.in. , że „Przy stanie klęski żywiołowej, państwo ma pieniądze na góra trzy miesiące”. Podkreślił także, że „Epidemia będzie trwała jesienią albo wtedy powróci”.

„Dotarliśmy do nagrania z telekonferencji, w której udział wzięli m.in. prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, pełnomocnik zarządu ZMP ds. legislacji Marek Wójcik, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk” – podaje portal tvn24.pl.

Jak podaje portal, lider porozumienia przyznał podczas spotkania, że na końcówkę maja i początek czerwca tego roku może przypaść szczyt ilości zachorowań.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Rozmowa wicepremiera z prezydentami miast odbywała się na krótko przed posiedzeniem Sejmu, podczas którego posłowie mieli dyskutować na temat wyborów prezydenckich. Stąd Jarosław Gowin poświęcił im też uwagę w rozmowie z ZMP. I skrytykował zarówno pomysł PiS oraz Jarosława Kaczyńskiego, żeby przeprowadzić wybory w maju, jak i forsowane przez opozycję przeniesienie ich na jesień” – pisze portal.

„Decydowanie dzisiaj o zorganizowaniu wyborów 10 maja jest nie bardziej nieodpowiedzialne niż postulowanie przeniesienia wyborów na jesień” – powiedział Gowin.

Portal przypomina, że Jarosław Gowin przedstawił w piątek w Sejmie swój pomysł na rozwiązanie problematycznej kwestii wyborów prezydenckich. Jego zdaniem należy zmienić konstytucję i przedłużyć kadencję Andrzeja Dudy o dwa lata. Kolejne wybory miałyby odbyć się w 2022 roku. Jak podaje portal, dwa dni wcześniej, podczas rozmowy z samorządowcami, wicepremier miał proponować przesuniecie ich o rok.

„Chciałbym prosić Związek Miast Polskich o rozważenie zajęcia takiego stanowiska, teraz albo w przyszłości, że wybory powinny być przeniesione na przyszły rok. Bo przyszły rok to jest pierwszy termin, który się wydaje bezpieczny z punktu widzenia skali epidemii. I to jest to stanowisko, które chcę państwu przedstawić nie jako polityk, tylko jako minister nauki” – cytuje wypowiedź Jarosława Gowina TVN 24.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Gowin: wybory nie mogą odbyć się 10 maja, będę do tego przekonywał obóz Zjednoczonej Prawicy

„Według prawników, z którymi rozmawialiśmy, ograniczenia wprowadzone przez rząd rozporządzeniami, takie jak zawieszenie działalności określonych przedsiębiorców, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju, obowiązek poddania się kwarantannie czy zakaz przebywania na określonych obszarach, są wprost przepisane z Ustawy o klęskach żywiołowych, ale rząd nie wprowadza jej w życie, bo wiązałoby się to z koniecznością wypłaty odszkodowań” – podaje portal.

Medium podkreśla także, że przedstawiciele ZMP zaproponowali w rozmowie z wicepremierem wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, co umożliwiłoby przeprowadzenie wyborów w późniejszym terminie.

Portal informuje, że wicepremier Jarosław Gowin nie pozostawił złudzeń. „Być może polski budżet stać jest na to przez jeden, dwa, może trzy miesiące. Ale na pewno nie dłużej” – zaznaczył Gowin. Podkreślił także, że wybory nie mogą odbyć się jesienią, ponieważ wtedy będziemy przeżywali okres „prawdopodobnego albo trwania epidemii, albo jej powrotu”.

tvn24.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz