Doszliśmy do porozumienia z MSWiA w kwestii ustawy modernizacyjnej i wzrostu uposażeń z tym związanych oraz uprawnień emertytalnych dla pracujących przed wstąpieniem do służb w sektorze cywilnym – przekazał PAP szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

W piątek odbyło się spotkanie m.in. szefa policyjnych związkowców z kierownictwem MSWiA, podczas którego związkowcy rozmawiali o realizacji ostatnich postulatów zawartych w porozumieniu z 8 listopada 2018 roku. które zakończyło protesty służb mundurowych podległych MSWiA.

Związkowcy chcieli kontynuacji programu modernizacji służb mundurowych i związanego z tym wzrostu płac. W razie niepowodzenia rozmów byli gotowi zagrozić akcją protestacyjną.

“Doszliśmy do porozumienia w kwestii tych ostatnich dwóch postulatów, czyli ustawy modernizacyjnej i wzrostu uposażeń z tym związanych oraz uprawnień emertytalnych dla pracujących przed wstąpieniem do służb w sektorze cywilnym, tzw. art. 15a” – powiedział PAP szef policyjnych związkowców Rafał Jankowski.

Jak podała strona rządowa, wzrost wynagrodzeń (wynikający z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok), od 1 stycznia 2022 roku, w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Oznacza to wraz z nagrodą roczną wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. Ponadto strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród.

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnić miał również, że resort kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Znaleźć ma się w niej część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Nie wiadomo jednak ile środków resort zamierza przeznaczyć na kontynuację modernizacji – wiadomo tylko, że ma to nie być mniej, niż w przy poprzedniej jej edycji, zakończonej w 2020 roku. Kolejne spotkanie na ten temat zaplanowano na 13 września br. Będzie to prawdopodobnie finalne  spotkanie związkowców z kierownictwem resortu.

W związku z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strona rządowa przekazała, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r.

Funkcjonariusze będą mieli w tym zakresie dwie możliwości – pierwsza to doliczenie tym funkcjonariuszom do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS. Propozycja ta nie satysfakcjonuje w pełni związkowców, ale zapowiedzieli oni, że nie zamierzają blokować nad nią prac ponieważ już w tym kształcie stanowi jakieś rozwiązanie problemu.

CZYTAJ TAKŻE: Policja zatrzymała trzech Ukraińców i Białorusina podejrzanych o pobicie kobiety i grożenie jej nożem

Kresy.pl / bankier.pl / infosecurity24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply