W homilii podczas Mszy Św. z okazji 26-lecia Radia Maryja w Toruniu bp włocławski Wiesław Mering przypomniał słowa słynnego pisarza Henryka Sienkiewicza nt. polskiego nacjonalizmu.

Podczas uroczystości z okazji 26-lecia Radia Maryja w Toruniu odprawiono Mszę Św., w czasie której kazanie wygłosił ks. bp Wiesław Mering. Odwołał się w nim m.in. do ostatnich ataków na Polskę zarówno ze strony prounijnej opozycji, jak i eurokratów, w związku z tegorocznym Marszem Niepodległości.

W tym kontekście biskup diecezji włocławskiej przypomniał słowa Henryka Sienkiewicza:

– „Tylko nikczemne i złośliwe indywidua lub absolutni głupcy mogą porównywać nacjonalizm polski z charakterystycznym nacjonalizmem niemieckim lub czarnosecinnym rosyjskim. Nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami, nie smagał dzieci w szkołach, nie stawiał pomników katom. Zrodził się z bólu, największej tragedii dziejowej. Przelewał krew na rodzimych i na wszystkich innych polach bitew, gdzie tylko chodziło o wolność” – to słowa wielkiego polskiego pisarza, patrioty, którego chciano zupełnie chyba usunąć z procesu kształcenia młodych pokoleń Polaków.

Wcześniej bp Mering przypomniał również słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1979 roku podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Mówił wówczas, że ojczyzna to wspólnota wiary, kultury, myśli i serc.

„Patriotyzmowi musi towarzyszyć miłość Ojczyzny, umiłowanie jej kultury i historii, specyficznych wartości, które stanowią o miejscu tej ojczyzny w wielkiej rodzinie narodów. To wreszcie umiłowanie rodaków, ludzi mówiących tym samym językiem i odpowiedzialnych za tę samą wspólną sprawę, której na imię Ojczyzna” – przypomniał słowa papieża ks. bp Wiesław Mering. Hierarcha zaznaczył też, że „potrzebujemy ludzi sumień”. – Potrzebujemy sumień, które przypomną, nauczą nas, że są wartości, których bez sumienia zrealizować się nie da – powiedział biskup.

Przeczytaj: Bp Wiesław Mering do Martina Schulza : Stracił pan okazję, by siedzieć cicho

W toruńskich uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych, m.in. szef MON Antoni Macierewicz, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister środowiska Jan Szyszko, a także Beata Kempa, szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował minister Adam Kwiatkowski.

Czytaj również: Biskup do „Wyborczej”: dziękuję za poświęcenie mi uwagi w tym komiczno-rozrywkowym piśmie

RIRM / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply