Sekretarz Stanu USA Antony Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone od początku mocno wspierały Inicjatywę Trójmorza, która dotyczy „wielu naszych wspólnych priorytetów”. Wskazał szczególnie na rozwijanie infrastruktury w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego.

W środę sekretarz stanu USA, Antony Blinken, opublikował nagranie wideo, w którym wyraził poparcie władz Stanów Zjednoczonych dla Inicjatywy Trójmorza. Było to jego przesłanie do uczestników wideokonferencji szefów dyplomacji państw członkowskich Trójmorza, USA, Niemiec, które odbyło się 11 lutego br.

– Stany Zjednoczone od początku mocno wspierały Inicjatywę Trójmorza. Dotyczy ona wielu naszych wspólnych priorytetów – powiedział Blinken. Podkreślił, że przyczyni się ona do większego rozwoju regionu, głównie w kontekście infrastruktury i przesyłu energii oraz do wzmocnienia integracji wewnątrz Unii Europejskiej.

– Wasze wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego mają żywotne znaczenie dla stabilności i dobrobytu całej Europu – zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji. Zwrócił też uwagę, że kraje Inicjatywy „wzmacniają sieci cyfrowe”.

– Lepsza infrastruktura pomoże nam w osiągnięciu wspólnych celów w obliczu kryzysu klimatycznego. A te projekty infrastrukturalne dają ludziom pracę, co jest ważne szczególnie teraz – powiedział sekretarz stanu USA. Wyraził też uznanie dla stosowanego partnerstwa publiczno-prywatnego przy inwestycjach infrastrukturalnych.

– Inicjatywa Trójmorza poczyniła znaczące postępu w ubiegłym roku. To spotkanie może pomóc wynieść je na nowe wyżyny w 2021 roku – uważa Blinken. Jego zdaniem, im więcej projektów Inicjatywa będzie uruchamiać, tym bardziej pokaże jej wartość. – A większy fundusz inwestycyjny sprawi, że będzie to możliwe – dodał. Zachęcił też, by kolejne państwa wkrótce dołączyły do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Do tej pory uczyniło tak dziewięć z 12 państw członkowskich.

Przeczytaj: Litwa dołączyła do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza

– Prezydent [USA Joe] Biden i ja głęboko wierzymy w znaczenie bliskiej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami, bo we współpracy jest siła. A na tym właśnie polega Inicjatywa Trójmorza – powiedział sekretarz stanu USA. – Z uznaniem przyjmujemy waszą pracę, jesteśmy chętni do współpracy, żeby wzmacniać Europę, która jest cała, wolna, rozwijająca się.

Wystąpienie Blinkena pozytywnie skomentował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. „Ważne i bardzo oczekiwane wsparcie Inicjatywy Trójmorza przez sekretarza stanu USA Anthoney’ego Blinkena. Kolejny istotny głos z Waszyngtonu potwierdzający zaangażowanie nowej administracji na rzecz naszego kluczowego projektu regionalnego – napisał na Twitterze.

Stany Zjednoczone od początku przedstawiały się jako sojusznik Inicjatywy Trójmorza. Na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie, prezydent USA Donald Trump podkreślał, że Stany Zjednoczone zdecydowanie wspierają ten projekt. Podkreślał przy tym wyraźnie kwestie energetyczne, handlowe, a także wojskowe.

Przypomnijmy, że w lutym 2020 roku ówczesny sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, podczas swojego wystąpienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa informował zgromadzonych o planie przekazania blisko miliarda dolarów państwom, które zrzeszone są w Inicjatywie Trójmorza, m.in. po to, by „ożywić prywatne inwestycje w sektorze energetycznym tych państw”.

Czytaj także: Pompeo podkreśla konieczność wspierania Inicjatywy Trójmorza w związku z sytuacją na Białorusi

Inicjatywa Trójmorza zakłada poprawę infrastruktury drogowej, kolejowej, energetycznej czy cyfrowej, zarówno wewnątrz krajów członkowskich, jak również w regionie.

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny wymiar Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej a zachodnią częścią Starego Kontynentu.

Jak dotąd, do Funduszu przystąpiło bądź jest w trakcie przystępowania dziewięć państw: Polska z udziałem 550 mln euro, Rumunia – 200 mln, Słowenia – 23 mln oraz Estonia, Łotwa, Węgry, Bułgaria, Litwa i Chorwacja – po 20 mln euro. Dodajmy, że niedawno nowa, liberalna prezydent Mołdawii, Maia Sandu oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wspólnym oświadczeniu podkreślili zainteresowanie dołączeniem do Inicjatywy Trójmorza i członkostwem w Unii Europejskiej.

Przeczytaj: Prezydent Chorwacji krytykuje Inicjatywę Trójmorza: Jest to głupie i szkodliwe dla Chorwacji

Jak informowaliśmy w grudniu ub. roku, amerykańska agencja rządowa International Development Finance Corporation (DFC) przeznaczy 300 mln dol. na rozwijanie infrastruktury energetycznej w ramach krajów Trójmorza. Pieniądze mają wesprzeć Fundusz Trójmorza celem promowania rozwoju m.in. w sektorach energetycznym i transportowym w krajach Europy Środkowej Wschodniej.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy chcą włączyć się w inicjatywę Trójmorza

YouTube / Twitter / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply