„Ten temat nie zniknie” – powiedziała w wywiadzie prasowym ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher zapytana o kwestię roszczeń żydowskich wobec Polski.

Mosbacher udzieliła wywiadu tygodnikowi „Do Rzeczy”. Inne środki masowego przekazu cytują wypowiedzi przedstawicielki dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Mosbacher została zapytana między innymi o sprawę roszczeń amerykańskich środowisk żydowskich do mienia bezspadkowego w Polsce. „Prawdę mówiąc mam świadomość, że ten temat nie zniknie. Być może nigdy, a na pewno do czasu, aż Polska nie zdecyduje, jak do niego podejść. Nie jestem w stanie jako ambasador rozwiązać tego sporu” – powiedziała amerykańska ambasador.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Gdy rozmawiający z Mosbacher dziennikarz przypomniał, że polski rząd stwierdził, że nie będzie przekazywania mienia bezspadkowego organizacjom amerykańskich Żydów, ambasador jeszcze raz podkreśliła, że spodziewa się iż kwestia tego mienia nadal będzie pojawiać się w relacjach między Polską a USA. Mówiąc o zachowaniu polskich władz oceniła – „nie jest to rozwiązanie satysfakcjonujące, skoro problem stale wraca. I będzie wracać, aż coś się z tym zrobi. Nie wiem co, bo to temat niezwykle bolesny, emocjonalny, osobisty. Co smutne, ten konflikt jest niszczący dla wszystkich biorących w nim udział stron: Ameryki, Polski i Izraela. To jedna z rzeczy, która mnie szalenie frustruje, bo wiem, jak złożone jest to zagadnienie i jak daleko poza moim zasięgiem. Naprawdę liczę na to, że Polska i społeczność żydowska w USA znajdą wspólne rozwiązanie”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W kwietniu bieżącego roku Stanisław Michalkiewicz ujawnił treść notatki dyplomatycznych z rozmów polsko-amerykańskich w sprawie roszczeń żydowskich. Wynika z niej, że Amerykanie zapewniają polski rząd, iż do jesiennych wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne rozmowy ani prace ws. restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny.

Amerykańskie środowiska żydowskie zgłaszają roszczenia do mienia obywateli II Rzeczpospolitej narodowości żydowskiej, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej nie pozostawiając spadkobierców. Kongres USA uchwalając w zeszłym roku ustawę JUST, zwaną również ustawą 447, zobowiązał Departament Stanu do corocznego raportowania działań jakie podejmuje na rzecz wspierania roszczeń amerykańskich Żydów.

tysol.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz