„Ten temat nie zniknie” – powiedziała w wywiadzie prasowym ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher zapytana o kwestię roszczeń żydowskich wobec Polski.

Mosbacher udzieliła wywiadu tygodnikowi „Do Rzeczy”. Inne środki masowego przekazu cytują wypowiedzi przedstawicielki dyplomatycznej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Mosbacher została zapytana między innymi o sprawę roszczeń amerykańskich środowisk żydowskich do mienia bezspadkowego w Polsce. „Prawdę mówiąc mam świadomość, że ten temat nie zniknie. Być może nigdy, a na pewno do czasu, aż Polska nie zdecyduje, jak do niego podejść. Nie jestem w stanie jako ambasador rozwiązać tego sporu” – powiedziała amerykańska ambasador.

Gdy rozmawiający z Mosbacher dziennikarz przypomniał, że polski rząd stwierdził, że nie będzie przekazywania mienia bezspadkowego organizacjom amerykańskich Żydów, ambasador jeszcze raz podkreśliła, że spodziewa się iż kwestia tego mienia nadal będzie pojawiać się w relacjach między Polską a USA. Mówiąc o zachowaniu polskich władz oceniła – „nie jest to rozwiązanie satysfakcjonujące, skoro problem stale wraca. I będzie wracać, aż coś się z tym zrobi. Nie wiem co, bo to temat niezwykle bolesny, emocjonalny, osobisty. Co smutne, ten konflikt jest niszczący dla wszystkich biorących w nim udział stron: Ameryki, Polski i Izraela. To jedna z rzeczy, która mnie szalenie frustruje, bo wiem, jak złożone jest to zagadnienie i jak daleko poza moim zasięgiem. Naprawdę liczę na to, że Polska i społeczność żydowska w USA znajdą wspólne rozwiązanie”.

W kwietniu bieżącego roku Stanisław Michalkiewicz ujawnił treść notatki dyplomatycznych z rozmów polsko-amerykańskich w sprawie roszczeń żydowskich. Wynika z niej, że Amerykanie zapewniają polski rząd, iż do jesiennych wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne rozmowy ani prace ws. restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny.

Amerykańskie środowiska żydowskie zgłaszają roszczenia do mienia obywateli II Rzeczpospolitej narodowości żydowskiej, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej nie pozostawiając spadkobierców. Kongres USA uchwalając w zeszłym roku ustawę JUST, zwaną również ustawą 447, zobowiązał Departament Stanu do corocznego raportowania działań jakie podejmuje na rzecz wspierania roszczeń amerykańskich Żydów.

tysol.pl/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz