Inicjatywa Trójmorza jest niepotrzebna i potencjalnie szkodliwa dla Chorwacji z powodu możliwego konfliktu z Berlinem i Moskwą, stwierdził w poniedziałek prezydent tego kraju Zoran Milanović, dodając, że jest przeciwko przeznaczaniu przez Chorwację jakichkolwiek pieniędzy na Trójmorze.

Jak poinformował portal N1 Info, prezydent Chorwacji Zoran Milanović opowiedział się w poniedziałek przeciwko Inicjatywie Trójmorza, jego zdaniem Chorwacja nie powinna przeznaczać środków na projekt, który może potencjalnie zantagonizować Rosję i Niemcy.

W szczytach Inicjatywy zazwyczaj biorą udział prezydenci państw członkowskich, ale Milanovic uważa, że ​​inicjatywa jest Chorwacji nie potrzebna, a nawet „potencjalnie szkodliwa”. „Jestem przeciwko Chorwacji przeznaczającej choćby jednego centa na tę inicjatywę, jeśli nie wiemy dokładnie, jak, co i kiedy” – powiedział prasie.

Zobacz też: Czesi coraz bardziej zainteresowani Trójmorzem. Niedługo zapadną decyzje o finansowaniu projektów infrastrukturalnych

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4341.49 PLN    (19.73%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W ciągu dwóch lat nie wpłacono do niej [Inicjatywa Trójmorza] ani jednego euro, a teraz słyszę, że Chorwacja wpłaci 20 milionów euro na jakiś wspólny fundusz. To dużo pieniędzy”.

„Myślę, że to wszystko nie kosztowało tak dużo”, powiedział w Centrum Wiedzy, które dziś odwiedzał. „Jeśli z tych funduszy Inicjatywy Trójmorza, których nie ma, dostaniemy pieniądze na stolarkę do tego kompleksu, to zdziwię się… Nic nie dostaniemy”.

Milanovic powiedział, że Trójmorze to inicjatywa administracji Obamy, mająca na celu zmuszenie krajów do większego udziału w zakupie amerykańskiego gazu skroplonego i odizolowania Rosji.

Zobacz też: Bułgaria chce amerykańskiego reaktora jądrowego

„Nie wezmę udziału w takiej izolacji Rosji. Uważam, że jest to głupie i szkodliwe dla Chorwacji. Widzimy, jak to wpływa na stosunki między obecną administracją USA i Niemcami w kontekście projektu Nord Stream 2”.

„To nie jest mecz, w którym Chorwacja powinna wziąć udział i narazić się zarówno Berlinowi jak i Moskwie” – zakończył prezydent.

Zobacz też: Rząd PiS chce elektrownię jądrową od Amerykanów

Kresy.pl/N1Info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz