Inicjatywa Trójmorza jest niepotrzebna i potencjalnie szkodliwa dla Chorwacji z powodu możliwego konfliktu z Berlinem i Moskwą, stwierdził w poniedziałek prezydent tego kraju Zoran Milanović, dodając, że jest przeciwko przeznaczaniu przez Chorwację jakichkolwiek pieniędzy na Trójmorze.

Jak poinformował portal N1 Info, prezydent Chorwacji Zoran Milanović opowiedział się w poniedziałek przeciwko Inicjatywie Trójmorza, jego zdaniem Chorwacja nie powinna przeznaczać środków na projekt, który może potencjalnie zantagonizować Rosję i Niemcy.

W szczytach Inicjatywy zazwyczaj biorą udział prezydenci państw członkowskich, ale Milanovic uważa, że ​​inicjatywa jest Chorwacji nie potrzebna, a nawet „potencjalnie szkodliwa”. „Jestem przeciwko Chorwacji przeznaczającej choćby jednego centa na tę inicjatywę, jeśli nie wiemy dokładnie, jak, co i kiedy” – powiedział prasie.

Zobacz też: Czesi coraz bardziej zainteresowani Trójmorzem. Niedługo zapadną decyzje o finansowaniu projektów infrastrukturalnych

„W ciągu dwóch lat nie wpłacono do niej [Inicjatywa Trójmorza] ani jednego euro, a teraz słyszę, że Chorwacja wpłaci 20 milionów euro na jakiś wspólny fundusz. To dużo pieniędzy”.

„Myślę, że to wszystko nie kosztowało tak dużo”, powiedział w Centrum Wiedzy, które dziś odwiedzał. „Jeśli z tych funduszy Inicjatywy Trójmorza, których nie ma, dostaniemy pieniądze na stolarkę do tego kompleksu, to zdziwię się… Nic nie dostaniemy”.

Milanovic powiedział, że Trójmorze to inicjatywa administracji Obamy, mająca na celu zmuszenie krajów do większego udziału w zakupie amerykańskiego gazu skroplonego i odizolowania Rosji.

Zobacz też: Bułgaria chce amerykańskiego reaktora jądrowego

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Nie wezmę udziału w takiej izolacji Rosji. Uważam, że jest to głupie i szkodliwe dla Chorwacji. Widzimy, jak to wpływa na stosunki między obecną administracją USA i Niemcami w kontekście projektu Nord Stream 2”.

„To nie jest mecz, w którym Chorwacja powinna wziąć udział i narazić się zarówno Berlinowi jak i Moskwie” – zakończył prezydent.

Zobacz też: Rząd PiS chce elektrownię jądrową od Amerykanów

Kresy.pl/N1Info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz