Stany Zjednoczone rozważają wysłanie dodatkowych doradców wojskowych na Ukrainę. "Będą doradzać i wspierać władze ukraińskie i wojsko" - podkreśla rzecznik Pentagonu.

Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder oświadczył w sobotę, że amerykańscy doradcy nie będą zaangażowani w działania wojenne, ale "będą doradzać i wspierać władze ukraińskie i wojsko".

"W czasie trwania konfliktu Departament Obrony dokonał przeglądu i dostosowania naszej obecności w kraju w miarę ewolucji warunków bezpieczeństwa. Obecnie rozważamy wysłanie kilku dodatkowych doradców w celu wzmocnienia Biura Współpracy Obronnej (ODC) przy Ambasadzie USA" - powiedział Ryder.

Siły Zbrojne Ukrainy preferują karabiny radzieckie ze względu na brak zachodniej amunicji - informuje w sobotę Business Insider. Amunicję do karabinów radzieckich łatwiej jest znaleźć na froncie. (more…)

W poniedziałek PKW podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania w II turze wyborów samorządowych. Frekwencja wyniosła 44,06 proc. W niedzielę wybrano m.in. prezydentów Krakowa, Gdyni, Rzeszowa, Poznania i Wrocławia.

W niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych, wybierano wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach Polski. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała w poniedziałek wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania. Frekwencja wyborcza wyniosła 44,06 proc. - dla porównania 51,99 proc. w pierwszej turze.

W Gdyni Aleksandra Kosiorek (62,49 proc.) pokonała Tadeusza Szemiotę (37,51 proc.). W Krakowie zwyciężył z kolei poseł PO Aleksander Miszalski, uzyskując 51,04 proc. głosów. Startujący z własnego komitetu Łukasz Gibała otrzymał 48,96 proc. głosów.

Rosja uwzględni potencjalne rozmieszczenie amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce w swoim planowaniu wojskowym, powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. (more…)

Premier Donald Tusk odniósł się w poniedziałek do deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy ws. rozlokowania broni nuklearnej w Polsce. "Chciałbym, aby ewentualne inicjatywy były bardzo dobrze przygotowane i żebyśmy mieli wszyscy przekonanie, że tego chcemy" - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył w wywiadzie dla Faktu, że rozmawiał z Donaldem Trumpem na temat rozmieszczenia na terytorium Polski amerykańskiej broni atomowej w kontekście rosnącej militaryzacji rosyjskiego obwodu królewieckiego czy rozmieszczania przez Rosję takiej broni na Białorusi.

"Nie ukrywam, że pytany o to, zgłosiłem naszą gotowość. Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś" - powiedział prezydent. Jego zdaniem, decyzja o rozmieszczeniu broni atomowej w Polsce w ramach programu nuclear sharing wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo.

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa Konfederacji z udziałem wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka. Partia sprzeciwia się pomysłowi przyjmowania do policji obcokrajowców. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%