Minister Infrastruktury: Via Carpatia to droga życia dla wschodu

GDDKiA ogłosiła rozpisanie kolejnego przetargu na odcinek trasy S19. Chodzi o fragment trasy pod Białymstokiem. Komentując to wydarzenie Minister Infrastruktury określił trasę Via Carpatia jako drogę życia dla Polski wschodniej.

Przetarg dotyczy odcinka trasy S19 między Kuźnicą a Sokółką o długości 15,5 km. Ogłoszenie o przetargu wysłano do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w środę 2 września.

Trasa wzdłuż naszej wschodniej granicy, będzie jedną z ważniejszych na polskiej sieci drogowej.

Droga ekspresowa S19, jest drogą życia dla Polski wschodniej i naszej części kontynentu. To ważny szlak komunikacyjny i handlowy, który budujemy wspólnie z wieloma krajami Europy wschodniej i południowej – skomentował rozpisanie przetargu Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Via Carpatia ma mieć po dwa pasy w obu kierunkach. Trasa będzie przystosowana do ciężkiego ruchu – ośność 11,5 tony/oś.

Na pierwszym odcinku S19 do Sokółki powstaną dwa węzły:

– Kuźnica – na tym węźle istniejąca obecnie droga krajowa nr 19 (docelowo – droga wojewódzka) będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19. Wykonany węzeł zapewni relacje Kuźnica – Sokółka oraz Kuźnica – Białystok.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Orban: Narody Europy Środkowej powinny zjednoczyć się wokół Polski, by zachować swoje korzenie

– Sokółka Północ – istniejąca droga krajowa nr 19 będzie krzyżować się na tym węźle z drogą ekspresową S19. Wykonany węzeł zapewni relacje Kuźnica – Sokółka.

Inwestycja obejmuje także budowę 12 obiektów inżynieryjnych, w tym mostu nad rzeką Łosośna oraz jednego wiaduktu kolejowego. Umowę na realizację GDDKiA chce podpisać w pierwszym kwartale przyszłego roku, zgoda na realizację inwestycji miałaby zostać wydana w trzecim kwartale 2022 roku. Zakończenie robót budowlanych przewidziano na I kwartał 2025 r.

Jak informowaliśmy, pod koniec sierpnia Komisja Europejska zatwierdziła blisko 736 milionów złotych dofinansowania dla części Via Carpatia. Dofinansowana będzie droga S19 na odcinku od węzła Lublin Węglin do węzła Kraśnik Południe.

Zobacz też: GDDKiA: Do końca roku w realizacji znajdzie się 267,4 km trasy Via Carpatia

Kresy.pl / next.gazeta.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz