Narody Europy Środkowej powinny zjednoczyć się, by zachować swoje chrześcijańskie korzenie w czasie, gdy Europa zachodnia eksperymentuje z rodzinami jednopłciowymi, imigracją i ateizmem – powiedział w czwartek premier Węgier, Viktor Orban.

Orban przemawiał na uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego Traktat z Trianon podpisany przez Węgry po I wojnie światowej, który postrzegany jest w tym kraju jako dziejowa krzywda.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

930 PLN    (4.22%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Francuski dziennikarz: kraje Europy Środkowej i Wschodniej przypominają czym Europa powinna być

– Europa Zachodnia porzuciła Europę chrześcijańską i zamiast tego eksperymentuje z kosmosem bez boga, tęczowymi rodzinami, imigracją i otwartym społeczeństwem – mówił Orban.

Premier Węgier wezwał do wzmocnienia sojuszu państw Europy Środkowej i skupienia się wokół „polskiego okrętu flagowego”.

W ostatnim tygodniu z budynków miejskich w Budapeszcie zerwano dwie tęczowe flagi, a przewodniczący węgierskiego parlamentu zestawił adopcję dzieci przez homoseksualistów z pedofilią.

Traktat z Trianon postrzegany jest na Węgrzech jako źródło traumy narodowej. Na jego mocy Węgry utraciły dwie trzecie terytorium Królestwa Węgier znajdującego się w unii personalnej z Austrią w ramach Austro-Węgier.

CZYTAJ TAKŻE: Niemal wszyscy Węgrzy uważają Traktat z Trianon jako niesprawiedliwy

CZYTAJ TAKŻE: W dniu rozboiru Królestwa Węgier w całym kraju biły dzwony, wstrzymano ruch uliczny

Na odsłoniętym w czwartek monumencie umieszczono nazwy ponad 12 tysięcy wiosek i miasteczek, które przed Traktatem były częścią Królestwa Węgier.

Orban przyznał obywatelstwo Węgrom żyjącym obecnie poza granicami kraju, którzy mają także prawo do głosu w wyborach parlamentarnych na Węgrzech.

CZYTAJ TAKŻE: Przysięgę obywatela złożyło już milion Węgrów z państw ościennych

Kresy.pl / Reuters 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz