Jestem zachwycony krajami Europy Środkowej i Wschodniej, które bronią swojej kultury, cywilizacji i tradycji. Ich opór wobec naszej, zachodniej propagandy i obrona koncepcji narodu suwerennego i zakorzenionego w historii są godne podziwu – twierdzi Éric Zemmour. Wystąpienie z CNews przytoczył portal „Wszystko Co Najważniejsze”.

Zemmour to francuski pisarz i dziennikarz polityczny, absolwent Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Od 2010 roku jest prowadzącym programu „Z comme Zemmour” w stacji RTL, gdzie analizuje aktualne wydarzenia. Z kolei od 2011 roku jest współgospodarzem programu „Zemmour et Naulleau” na kanale Paris Première.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Francuz już na wstępie zauważa, że „narody Europy Środkowej i Wschodniej nie występują przeciw Europie”, jakby chcieli niektórzy francuscy komentatorzy, a stoją jedynie przeciwko temu, co „chcemy bezrefleksyjnie narzucić w imię enigmatycznych wartości europejskich”.

Paradoksalnie to nie my bronimy Europy, tylko oni. Ponieważ Europa to oni’ nie my, którzyśmy Europę zdradzili i zapomnieli, czym była i być powinna – pisze Zemmour,

Europa jest „cywilizacją trwającą od zawsze”, która została wybudowna na fundamentach chrześcijańskich i grecko-romańskich – wierne im pozostały jedynie narody Europy Środkowej i Wschodniej.

Jest jedna „prawda” usilnie wypierana przez zachodnie elity. Przyzwyczaiły się one do obarczania populistów o o sprowadzanie na Europę wszelkich problemów. Tymczasem władza jest w ich rękach od lat. Przede wszystkim dlatego, że są skuteczni i rozumieją lepiej, niż my kiedykolwiek będziemy w stanie, swoje społeczeństwa – twierdzi francuski dziennikarz.

Jak zauważa, „Orbán wygrywa wszystkie wybory. Francuska prawica nie wygrywa żadnych”. Jego zdaniem to właśnie „populiści” z Europy Środkowej i Wschodniej odpowiedzieli na to, czego „naprawdę chce klasa nieuprzywilejowana”.

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej wiedzą, „jak zachowuje się władza, która petryfikuje relacje społeczne i sprowadza obywateli do poziomu poddanych”. Rozumieją też co oznacza utrata suwerenności – dokonywała się ona za sprawą licznych imperów, w tym osmańskiego czy rosyjskiego.

Dziennikarz zauważa, że pamięć o tragicznej historii i pragnienie suwerenności narodu są żywe w Budapeszcie i Warszawie. Polskę odwiedził w 2019 roku. Podczas odbytych tutaj dyskusji nie zgadzał się jedynie ze swoimi rozmówcami w stosunku do Rosji, gdyż on „podziwia ten kraj i popiera sojusz francusko-rosyjski”.

Należy to zrozumieć. Między Rosją a Polską wojna toczy się od setek lat. I to nie zawsze Polska była ofiarą imperialnej i złej Rosji, zupełnie nie, a wręcz odwrotnie. To Rosja była ofiarą wielkiej, imperialnej Polski, która najeżdżała ją latami i dzieliła. Ukraina, złączona więzami historii z Rosją, przez długi czas stanowiła terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem rosyjskiego terroru. Nic dziwnego, że stosunki obu tych krajów są napięte – pisze Zemmour.

Francuz ocenia, że Polska szuka obrońcy przed „imperialną Rosją”. Kiedyś tę rolę pełnił Napoleon, dziś Stany Zjednoczone. „W obu tych wyborach Polacy popełnili wiele błędów” – twierdzi Zemmour.

Dziś Polacy w sprzęt militarny zaopatrują się wyłącznie u jednego partnera, zapominając o relacjach z Francją, „zwłaszcza, że to my płacimy składki do wspólnego budżetu i przyjmujemy polskich pracowników”. Dziennikarz przekonuje, że Francja jest o wiele bardziej związana z Polską, niż Polska z USA, ale „dynamika naszych obecnych stosunków nie jest dobra”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zadaniem Francji w nowej odsłonie stosunków międzynarodowych jest rozproszenie obaw Polaków i pogodzenie ich z Rosjanami. Taka jest historyczna rola Francji, historycznej przyjaciółki Polski i Rosji – pisze Zemmour.

Polacy często pozostają „narodem surowym” w kwestiach moralnych i religijnych, o czym ma świadczyć nasze przywiązanie do katolicyzmu, który miał chronić nas przez zaborcami, komunizmem i nazizmem. Nie dziwi więc, że „religia stała się fundamentalnym budulcem polskiej tożsamości politycznej” – i trzeba to zrozumieć, aby „zrozumieć prawdziwe bogactwo współczesnej Europy”.

Dzisiaj, po czterdziestu latach „wyzwalania” Francji, nie jestem pewien, czy nie tęsknię za jej surowością etyczną lat 60. – przekonuje Zemmour.

Kolejny stereotyp, który występuje we francuskim myśleniu o Polsce, to sprawa wymiaru sprawiedliwości. Dziennikarz zauważa, że Polacy nie chcą tyranii wymiaru sprawiedliwości w polityce i demokracji – „i się nie mylą”.

Istnieją dwie koncepcje demokracji: demokracja, w której rządzi lud, i demokracja, w której jedna z władz zaczyna dominować, między innymi sędziowska. Tymczasem zarówno w Polsce, jak i we Francji władza ma pozostać w rękach ludu, na wzór słów de Gaulle’a: „We Francji sąd najwyższy to lud” – kończy swój tekst dziennikarz.

CZYTAJ TAKŻE: Spectator: Jak ocalić Europę? Plan Marion Maréchal Le Pen

Kresy.pl / wszystkoconajwazniejsze.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz