Nowe plany odbudowy katedry Notre Dame sugerują, że zostanie ona przekształcona w „politycznie poprawny Disneyland” – donosi The Telegraph.

Christophe Rousselot, dyrektor generalny Fundacji Notre Dame tłumaczy, że intencją jest prezentowanie i przedstawianie samej katedry oraz chrześcijaństwa osobom, które nie zostały wychowane w chrześcijańskim społeczeństwie. „Zagraniczni goście widzą malowidła i wspaniałe obrazy, ale niczego nie rozumieją” – stwierdził Rousselot, cytowany w piątek przez The Telegraph. „Obrazy, rzeźby i malowidła liczą się, ale liczą się też słowa. Dlatego planowane jest wyświetlanie pewnych słów i wyrażeń w języku mandaryńskim, francuskim, hiszpańskim i angielskim” – dodaje. Zdaniem krytyków, którzy dotarli do najnowszych planów odbudowy, katedra Notre Dame zostanie przekształcona w „politycznie poprawny Disneyland”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

410 PLN    (1.86%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Nowy projekt ma przewidywać zastąpienie konfesjonałów, ołtarzy i klasycznych rzeźb w katedrze nowoczesnymi malowidłami ściennymi. Wprowadzone zostaną także efekty dźwiękowe i świetlne.

Francuski portal Fild informuje, że nowy projekt będzie zawierał „ścieżkę katechumenalną”.  Ta ścieżka miałaby służyć ewangelizacji zwiedzających, wprowadzając ich do 14 tematycznych kaplic przedstawiających Księgę Rodzaju, Wyjścia i Księgi Prorockie, a także efekty obecności Kościoła katolickiego na innych kontynentach.

Nowy projekt spotkał się z krytyką.  „To tak, jakby Disney wkroczył do Notre Dame” – powiedział Maurice Culot, paryski architekt, teoretyk i krytyk, któremu pozwolono zobaczyć plany. „To, co proponują zrobić Notre Dame, nigdy nie zostanie zrobione z Opactwem Westminsterskim ani Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie. To rodzaj parku rozrywki, bardzo dziecinne i trywialne, biorąc pod uwagę wielkość tego miejsca” – dodał.

Pożar wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019 roku. Ogień zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Plany wskazywały, że wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał, że prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 2024 rok Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Wigilię, 24 grudnia, w mocno zniszczonej pożarem paryskiej katedrze Notre Dame odbył się, z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, świąteczny koncert chóru katedralnego. Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zauważył, że było to wydarzenie o dużej wymowie symbolicznej zarówno dla spalonej katedry, jak i doświadczonego pandemią i kryzysem społeczeństwa. Koncert transmitował drugi kanał francuskiej telewizji.

We wrześniu br. informowaliśmy, że zakończono prace mające na celu wzmocnienie katedry Notre Dame w Paryżu, co umożliwia rozpoczęcie prac konserwatorskich.

telegraph.co.uk / msn.com / fildmedia.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz