Nowe plany odbudowy katedry Notre Dame sugerują, że zostanie ona przekształcona w „politycznie poprawny Disneyland” – donosi The Telegraph.

Christophe Rousselot, dyrektor generalny Fundacji Notre Dame tłumaczy, że intencją jest prezentowanie i przedstawianie samej katedry oraz chrześcijaństwa osobom, które nie zostały wychowane w chrześcijańskim społeczeństwie. „Zagraniczni goście widzą malowidła i wspaniałe obrazy, ale niczego nie rozumieją” – stwierdził Rousselot, cytowany w piątek przez The Telegraph. „Obrazy, rzeźby i malowidła liczą się, ale liczą się też słowa. Dlatego planowane jest wyświetlanie pewnych słów i wyrażeń w języku mandaryńskim, francuskim, hiszpańskim i angielskim” – dodaje. Zdaniem krytyków, którzy dotarli do najnowszych planów odbudowy, katedra Notre Dame zostanie przekształcona w „politycznie poprawny Disneyland”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Nowy projekt ma przewidywać zastąpienie konfesjonałów, ołtarzy i klasycznych rzeźb w katedrze nowoczesnymi malowidłami ściennymi. Wprowadzone zostaną także efekty dźwiękowe i świetlne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Francuski portal Fild informuje, że nowy projekt będzie zawierał „ścieżkę katechumenalną”.  Ta ścieżka miałaby służyć ewangelizacji zwiedzających, wprowadzając ich do 14 tematycznych kaplic przedstawiających Księgę Rodzaju, Wyjścia i Księgi Prorockie, a także efekty obecności Kościoła katolickiego na innych kontynentach.

Nowy projekt spotkał się z krytyką.  „To tak, jakby Disney wkroczył do Notre Dame” – powiedział Maurice Culot, paryski architekt, teoretyk i krytyk, któremu pozwolono zobaczyć plany. „To, co proponują zrobić Notre Dame, nigdy nie zostanie zrobione z Opactwem Westminsterskim ani Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie. To rodzaj parku rozrywki, bardzo dziecinne i trywialne, biorąc pod uwagę wielkość tego miejsca” – dodał.

Pożar wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019 roku. Ogień zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Plany wskazywały, że wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał, że prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 2024 rok Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Wigilię, 24 grudnia, w mocno zniszczonej pożarem paryskiej katedrze Notre Dame odbył się, z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, świąteczny koncert chóru katedralnego. Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zauważył, że było to wydarzenie o dużej wymowie symbolicznej zarówno dla spalonej katedry, jak i doświadczonego pandemią i kryzysem społeczeństwa. Koncert transmitował drugi kanał francuskiej telewizji.

We wrześniu br. informowaliśmy, że zakończono prace mające na celu wzmocnienie katedry Notre Dame w Paryżu, co umożliwia rozpoczęcie prac konserwatorskich.

telegraph.co.uk / msn.com / fildmedia.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz