Notre Dame gotowa do prac konserwatorskich

Zakończono prace mające na celu wzmocnienie katedry Notre Dame w Paryżu, co umożliwia rozpoczęcie prac konserwatorskich w katedrze dwa lata po tym, jak pożar zniszczył strych i rozbił jej iglicę, poinformowała agencja prasowa Reuters powołując się na francuskich urzędników.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters powołując się na francuskich urzędników, zakończono prace mające na celu wzmocnienie katedry Notre-Dame w Paryżu, co umożliwia rozpoczęcie prac konserwatorskich w katedrze dwa lata po tym, jak pożar zniszczył strych i rozbił jej iglicę.

Wkrótce po pożarze w kwietniu 2019 roku prezydent Emmanuel Macron powiedział, że katedra – której początki sięgają XII wieku – zostanie odbudowana, a później obiecał, że zostanie ponownie otwarta dla wiernych do 2024 roku, kiedy Francja będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.

Ostatnia faza starań o zabezpieczenie konstrukcji obejmowała wzmocnienie zniszczonych przez pożar sklepień gigantycznymi drewnianymi ramami w kształcie łuków, poinformowała agencja prowadząca prace, dodając, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia docelowej daty ponownego otwarcia.

Oczekuje się, że prace renowacyjne rozpoczną się w ciągu najbliższych miesięcy po przetargu. Wcześniej w tym miesiącu rozpocznie się operacja czyszczenia wewnętrznych ścian i podłóg budynku, podała agencja w oświadczeniu. Pożar w Notre Dame wywołał szok we Francji i na całym świecie. Paryżanie i oszołomieni turyści patrzyli z niedowierzaniem, podczas gdy pożar szalał w katedrze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W Wigilię, 24 grudnia, w mocno zniszczonej pożarem paryskiej katedrze Notre Dame odbyła się, z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, świąteczny koncert chóru katedralnego. Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zauważył, że było to wydarzenie o dużej wymowie symbolicznej zarówno dla spalonej katedry, jak i doświadczonego pandemią i kryzysem społeczeństwa. Koncert transmitował drugi kanał francuskiej telewizji.

Pożar wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019 roku. Ogień zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał, że prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 2024 rok Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz