Francja nadal blokuje unijne finansowanie dostaw amunicji dla Ukrainy. Domaga się, aby kontrakty na dostawy mogły otrzymać tylko te firmy, które mają w 100 proc. unijny łańcuch dostaw – wysokie unijne źródło poinformowało PAP.

Unijny dyplomata przekazał, że „Paryż bardzo utrudnia proces dostaw amunicji, starając się wykluczać firmy z Unii Europejskiej, które wykorzystują komponenty z krajów trzecich”. “W marcu uzgodniliśmy, że amunicji nie można dostarczać z krajów trzecich. Przyjęliśmy to rozwiązanie, ponieważ zależało nam na jak najszybszym osiągnięciu konsensusu. Teraz jeden kraj UE – Francja – naciska na ograniczenie firm, które mają być odpowiedzialne za dostawy, wyłącznie do tych ze 100 proc. unijnym łańcuchem dostaw. Francja bardzo utrudnia ten proces i stara się wykluczać firmy z UE, które wykorzystują komponenty z krajów trzecich. Ten pogląd podziela większość państw członkowskich UE” – PAP cytuje w sobotę unijnego dyplomatę.

Informacje PAP wskazują, że Francja jest osamotniona w swoim postulacie. Jej ruch nie podoba się Niemcom, których firmy produkujące amunicję w ramach swoich łańcuchów dostaw korzystają z dostawców spoza UE.

W marcu na szczycie w Brukseli zapadła decyzja o sfinansowaniu przez UE dostaw amunicji na Ukrainę. Przeznaczone na ten cel 2 mld euro mają pochodzić z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju.

Połowa kwoty ma być przeznaczona na refundację kosztów dostaw amunicji z magazynów państw członkowskich. Aktualnie w tych magazynach nie ma jednak wystarczającej liczby pocisków, więc pojawił się postulat zakupu poza granicami UE.

Drugi miliard ma być przeznaczony na wspólne zamówienia w europejskim przemyśle, czyli de facto w Polsce, Francji i Niemczech. Polska jest przy tym największym producentem.

Jak informowaliśmy, także Francja i Polska starły się na dyplomatycznej scenie unijnej w środę. Przedstawicielom państw członkowskich Unii Europejskiej nie udało się rozstrzygnąć sporu o to, kto powinien otrzymać wspólne kontrakty unijne na zakup amunicji dla Ukrainy – tylko unijne firmy, czy też konkurenci z krajów trzecich, poinformował portal Politico, powołujący się na trzech anonimowych dyplomatów „zaznajomionych z sytuacją”. Tym samy próba przełamania impasu w sprawie realizacji planu wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy okazała się nieskuteczna.

Zobacz także: RMF: tli się spór między Polską a Francją ws. amunicji dla Ukrainy

pap / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Pol_AK
    Pol_AK :

    Zakup amunicji z funduszu “Europejski Instrument na Rzecz Pokoju” LOL
    Coś jak Stalin który przynosił pokój i ukojenie na świecie – ale najpierw musiała być wojna aby mogło być lepiej 😛