Donald Trump przekonał Emmanuela Macrona, że obecne porozumienie nuklearne z Iranem należy zastąpić innym.

Prezydenci Francji i USA wezwali wspólnie we wtorek do zawarcia nowego porozumienia nuklearnego z Iranem. – podaje agencja AFP. Jeszcze niedawno Emmanuel Macron wzywał Trumpa do poszanowania obecnie obowiązującego układu JCPOA zawartego trzy lata temu.

Mogę powiedzieć, że obaj mieliśmy na ten temat bardzo szczerą dyskusję – powiedział Macron na wspólnej z Trumpem konferencji prasowej po dwustronnych rozmowach w Białym Domu. – W związku z tym pragniemy od teraz pracować nad nową umową z Iranem. – ogłosił prezydent Francji.

Wcześniej Donald Trump wielokrotnie groził, że USA z dniem 12. maja br. wypowiedzą układ z Iranem, o ile USA i strona europejska nie skorygują tego, co uważa on za poważne wady tego porozumienia. Z kolei Macron wybierając się w podróż państwową do USA zapowiadał, że będzie namawiał Donalda Trumpa do pozostania przy porozumieniu nuklearnym z Iranem. Najwyraźniej podczas wczorajszego spotkania zmienił zdanie.

Według Macrona nowe porozumienie powinno dotyczyć trzech dodatkowych elementów: programu rakiet balistycznych Iranu, jego wpływu na sytuację na Bliskim Wschodzie oraz tego, co stanie się po roku 2025, kiedy zgodnie z obowiązującym porozumieniem Iran będzie mógł stopniowo wznowić część swojego programu nuklearnego. Obowiązujący układ francuski prezydent nazwał zaledwie „pierwszym filarem” ewentualnego szerszego porozumienia.

Trump chwalił uzgodnienia poczynione z prezydentem Francji. „Myślę, że mamy wielką szansę zrobienia czegoś znacznie większego, może porozumienia” – mówił podkreślając, że jakikolwiek nowy układ powinien mieć „solidne podstawy”. Nie chciał przy tym powiedzieć, co zrobi 12. maja.

Prezydent Iranu Hasan Rouhani kwestionował w środę prawomocność stanowiska prezydentów USA i Francji. „Razem z przywódcą europejskiego kraju mówią: +Chcemy decydować o porozumieniu osiągniętym przez siedem stron+. Po co? Jakim prawem?” – pytał Rouhani.

Także w środę za pozostaniem przy obecnym porozumieniu opowiedziała się szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i władze Kremla.

Porozumienie nuklearne JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z Iranem zawarto w trakcie rządów w Białym Domu demokratycznej ekipy Baracka Obamy. Zawieszało ono amerykańskie sankcje wobec Iranu w zamian za rezygnację Teheranu z zamiaru uzyskania broni jądrowej.

Kresy.pl / AFP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Izrael chce wojny z Iranem więc wojna będzie. Macrona przerobili w jeden dzień. “Naszych” nawet pytać nie będą, bo sami podkładają się za podnóżki biegając po instrukcje do Waszyngtonu czy Tel Awiw’u jakby – za przeproszeniem – dostali rozwolnienia.