Donald Trump przekonał Emmanuela Macrona, że obecne porozumienie nuklearne z Iranem należy zastąpić innym.

Prezydenci Francji i USA wezwali wspólnie we wtorek do zawarcia nowego porozumienia nuklearnego z Iranem. – podaje agencja AFP. Jeszcze niedawno Emmanuel Macron wzywał Trumpa do poszanowania obecnie obowiązującego układu JCPOA zawartego trzy lata temu.

Mogę powiedzieć, że obaj mieliśmy na ten temat bardzo szczerą dyskusję – powiedział Macron na wspólnej z Trumpem konferencji prasowej po dwustronnych rozmowach w Białym Domu. – W związku z tym pragniemy od teraz pracować nad nową umową z Iranem. – ogłosił prezydent Francji.

Wcześniej Donald Trump wielokrotnie groził, że USA z dniem 12. maja br. wypowiedzą układ z Iranem, o ile USA i strona europejska nie skorygują tego, co uważa on za poważne wady tego porozumienia. Z kolei Macron wybierając się w podróż państwową do USA zapowiadał, że będzie namawiał Donalda Trumpa do pozostania przy porozumieniu nuklearnym z Iranem. Najwyraźniej podczas wczorajszego spotkania zmienił zdanie.

Według Macrona nowe porozumienie powinno dotyczyć trzech dodatkowych elementów: programu rakiet balistycznych Iranu, jego wpływu na sytuację na Bliskim Wschodzie oraz tego, co stanie się po roku 2025, kiedy zgodnie z obowiązującym porozumieniem Iran będzie mógł stopniowo wznowić część swojego programu nuklearnego. Obowiązujący układ francuski prezydent nazwał zaledwie „pierwszym filarem” ewentualnego szerszego porozumienia.

Trump chwalił uzgodnienia poczynione z prezydentem Francji. „Myślę, że mamy wielką szansę zrobienia czegoś znacznie większego, może porozumienia” – mówił podkreślając, że jakikolwiek nowy układ powinien mieć „solidne podstawy”. Nie chciał przy tym powiedzieć, co zrobi 12. maja.

Prezydent Iranu Hasan Rouhani kwestionował w środę prawomocność stanowiska prezydentów USA i Francji. „Razem z przywódcą europejskiego kraju mówią: +Chcemy decydować o porozumieniu osiągniętym przez siedem stron+. Po co? Jakim prawem?” – pytał Rouhani.

Także w środę za pozostaniem przy obecnym porozumieniu opowiedziała się szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i władze Kremla.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Porozumienie nuklearne JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) z Iranem zawarto w trakcie rządów w Białym Domu demokratycznej ekipy Baracka Obamy. Zawieszało ono amerykańskie sankcje wobec Iranu w zamian za rezygnację Teheranu z zamiaru uzyskania broni jądrowej.

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    Izrael chce wojny z Iranem więc wojna będzie. Macrona przerobili w jeden dzień. „Naszych” nawet pytać nie będą, bo sami podkładają się za podnóżki biegając po instrukcje do Waszyngtonu czy Tel Awiw’u jakby – za przeproszeniem – dostali rozwolnienia.