Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich w rozmowie z Onet Radio zdecydowanie odciął się od scenariusza zakładającego wyjście Polski z Unii Europejskiej.

W piątkowej rozmowie z Onet Radio, wiceminister Szymański był pytany o to, czy Polexit jest realnym scenariuszem.

– Jest to całkowite science fiction – powiedział wiceszef MSZ. – PiS nigdy nie przyłoży ręki do takiego scenariusza, ponieważ nie rozwiązuje on żadnego problemu, a stwarza nowe.

Zdaniem Szymańskiego, w relacjach Polski z UE obecnie „mamy do czynienia z barwnymi, spektakularnymi napięciami politycznymi”. Wyraził przy tym nadzieję, że „niebawem, dzięki wyobraźni politycznej wszystkich” one ustąpią.

Wiceminister był również pytany, czy stanowisko rządu PiS na temat ewentualnego Polexitu nie zmieni się w skutek polityki prowadzonej przez UE wobec Polski. Przyznał, że w jego ocenie „nierozsądna, zbyt konfrontacyjna polityka Brukseli, może prowokować reakcje sceptyczne”. Podkreślił zarazem, że polski rząd chciałby tego uniknąć. Przypomniał też, że obecnie większość Polaków opowiada się za członkostwem Polski w UE. Oświadczył, że PiS podziela ten pogląd i nie zamierza go zmienić.

– Będziemy się starali, żeby integracja europejska była komfortowym miejscem dla Polaków i polskich interesów. Oczekujemy zrozumienia tego stanowiska po stronie Brukseli — dodał Szymański.

Czy Polacy chcą Polexitu?

Według grudniowego sondażu Kantar Millward Brown SA dla telewizji TVN i TVN24, zdecydowana większość Polaków chce pozostania w Unii Europejskiej. Opuszczenia UE przez Polskę chciałoby 11 proc. ankietowanych. Jednocześnie, 83 proc. badanych Polaków opowiada się za pozostaniem naszego kraju w UE. 6 proc. nie potrafiło jednoznacznie zająć stanowiska w tej kwestii. Badanie przeprowadzono 21-22 grudnia, czyli po ogłoszeniu decyzji KE o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski.

Rezultaty te potwierdzają, że Polacy wciąż są jednym z najbardziej prounijnych narodów w Europie. W czerwcu br. badanie Pew Research Center pokazało, że spośród dziewięciu badanych krajów UE, Polska jest, obok Niemiec, nastawiano najbardziej prounijnie. Tylko 11 proc. badanych Polaków i Niemców opowiedziało się w nim za opuszczeniem Unii Europejskiej. Jednocześnie, połowa mieszkańców Polski i Niemiec (odpowiednio 51% i 50%) poparłoby ogólnonarodowe referendum ws. członkostwa swojego kraju w UE. Z drugiej strony, po Polsce i Niemczech najbardziej prounijnie nastawieni według badania są Hiszpanie i Węgrzy, gdzie za wyjściem z UE opowiedziało się po 13 proc. badanych.

W innym sondażu wyniki pokazały, że Polska jest najbardziej prounijna spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej. Nieco bardziej eurosceptyczni są Węgrzy. Natomiast najbardziej krytyczni są Czesi i Słowacy. Zdecydowana większość badanych w Polsce opowiedziała się za obecnością naszego kraju w Unii Europejskiej (88 proc.), w tym ponad połowa (52 proc.) – zdecydowanie. Przeciwnicy obecności Polski w UE stanowili 9 proc. (4 proc. zdecydowanie). Dla porównania, za wyjściem z UE opowiedziało się 15 proc. Węgrów, 22 proc. Słowaków i aż 39 proc. Czechów.

Czytaj więcej: Polacy najbardziej prounijni wśród obywateli krajów Grupy Wyszehradzkiej

Wpolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply