Niemcy wstrzymały eksport broni do Arabii Saudyjskiej

W ramach sankcji za zabicie Dżamala Chaszukdżiego Niemcy wstrzymały eksport broni do Arabii Saudyjskiej i objęły zakazem wjazdu do Niemiec 18 jej obywateli.

Niemcy nakładają zakaz wjazdu na 18 obywateli Arabii Saudyjskiej podejrzewanych o związek z zamordowaniem dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w saudyjskim konsulacie w Istambule. – powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Jak podaje agencja dpa, Maas ujawnił nałożenie restrykcji w kuluarach narady ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Także w poniedziałek niemieckie ministerstwo gospodarki ogłosiło całkowite zawieszenie sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej w proteście przeciw zabiciu dziennikarza, włącznie z dostawami, które już zostały zatwierdzone.

Niemcy wcześniej zapowiadały, że wstrzymają przyjmowanie zamówień na broń od Arabii Saudyjskiej i przyjrzą się wydanym już zezwoleniom na eksport broni do tego kraju. Agencja dpa przypomniała, że Niemcy wezwały inne kraje UE do pójścia ich śladem, lecz spotkały się z odmową, szczególnie ze strony Francji.

Niemieckie embargo uderzy prawdopodobnie w złożone zamówienie 20 łodzi patrolowych, z których dwie są już gotowe a osiem znajduje się w trakcie wykonania w jednej ze stoczni w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Według dpa na liście Saudyjczyków z zakazem wjazdu do Niemiec nie znalazł się następca tronu książę Mohammed, który według doniesień prasowych mógł wydać rozkaz zabicia Chaszukdżiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Chaszukdżi został zamordowany, najprawdopodobniej przez członków saudyjskich służb, w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w październiku br. W czwartek prokurator generalny Arabii Saudyjskiej oświadczył, że domaga się kary śmierci dla pięciu podejrzanych o zabójstwo Chaszukdżiego.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: ocena CIA ws. zabójstwa Chaszukdżiego „przedwczesna”

Kresy.pl / dpa
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz