Niemcy wstrzymały eksport broni do Arabii Saudyjskiej

W ramach sankcji za zabicie Dżamala Chaszukdżiego Niemcy wstrzymały eksport broni do Arabii Saudyjskiej i objęły zakazem wjazdu do Niemiec 18 jej obywateli.

Niemcy nakładają zakaz wjazdu na 18 obywateli Arabii Saudyjskiej podejrzewanych o związek z zamordowaniem dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w saudyjskim konsulacie w Istambule. – powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Jak podaje agencja dpa, Maas ujawnił nałożenie restrykcji w kuluarach narady ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Także w poniedziałek niemieckie ministerstwo gospodarki ogłosiło całkowite zawieszenie sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej w proteście przeciw zabiciu dziennikarza, włącznie z dostawami, które już zostały zatwierdzone.

Niemcy wcześniej zapowiadały, że wstrzymają przyjmowanie zamówień na broń od Arabii Saudyjskiej i przyjrzą się wydanym już zezwoleniom na eksport broni do tego kraju. Agencja dpa przypomniała, że Niemcy wezwały inne kraje UE do pójścia ich śladem, lecz spotkały się z odmową, szczególnie ze strony Francji.

Niemieckie embargo uderzy prawdopodobnie w złożone zamówienie 20 łodzi patrolowych, z których dwie są już gotowe a osiem znajduje się w trakcie wykonania w jednej ze stoczni w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Według dpa na liście Saudyjczyków z zakazem wjazdu do Niemiec nie znalazł się następca tronu książę Mohammed, który według doniesień prasowych mógł wydać rozkaz zabicia Chaszukdżiego.

Przypomnijmy, że Chaszukdżi został zamordowany, najprawdopodobniej przez członków saudyjskich służb, w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w październiku br. W czwartek prokurator generalny Arabii Saudyjskiej oświadczył, że domaga się kary śmierci dla pięciu podejrzanych o zabójstwo Chaszukdżiego.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: ocena CIA ws. zabójstwa Chaszukdżiego “przedwczesna”

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply