Według najnowszego sondażu Kantar Millward Brown SA dla telewizji TVN i TVN24, zdecydowana większość Polaków chce pozostania w Unii Europejskiej.
Wyniki sondażu pokazują, że opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę chciałoby 11 proc. ankietowanych. Jednocześnie, 83 proc. badanych Polaków opowiada się za pozostaniem naszego kraju w UE. 6 proc. nie potrafiło jednoznacznie zająć stanowiska w tej kwestii. Badanie przeprowadzono 21-22 grudnia, czyli po ogłoszeniu decyzji KE o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski.
Badanych zapytano również, czy obawiają się, że Polska może znaleźć się na marginesie, bądź poza UE. Większość ankietowanych odpowiedziała negatywnie: 49 proc. badanych zaznaczyło opcję „zdecydowanie nie”, albo „raczej nie”. „Zdecydowanie tak” lub „raczej tak” odpowiedziało 45 proc. badanych. 6 proc. ankietowanych nie miało w tej kwestii zdania.
Prounijni Polacy
Rezultaty te potwierdzają, że Polacy wciąż są jednym z najbardziej prounijnych narodów w Europie. W czerwcu br. badanie Pew Research Center pokazało, że spośród dziewięciu badanych krajów UE, Polska jest, obok Niemiec, nastawiano najbardziej prounijnie. Tylko 11 proc. badanych Polaków i Niemców opowiedziało się w nim za opuszczeniem Unii Europejskiej. Jednocześnie, połowa mieszkańców Polski i Niemiec (odpowiednio 51% i 50%) poparłoby ogólnonarodowe referendum ws. członkostwa swojego kraju w UE. Z drugiej strony, po Polsce i Niemczech najbardziej prounijnie nastawieni według badania są Hiszpanie i Węgrzy, gdzie za wyjściem z UE opowiedziało się po 13 proc. badanych.
Najbardziej eurosceptyczne kraje to z kolei Grecja i Włochy. W każdym z nich zwolennicy opuszczenia Unii stanowili po 35 proc. Względnie duży odsetek eurosceptyków stwierdzono wśród Francuzów i Szwedów (po 22 proc.), a także Holendrów (18 proc.).
Jednocześnie, Hiszpanie najliczniej poparliby referendum ws. członkostwa swojego kraju w Unii (65 proc.). Taką inicjatywę chętnie poparliby również Francuzi (61 proc.), a także Grecy i Włosi (po 57 proc.). Najniższy odsetek zwolenników referendum ws. wyjścia z Unii odnotowano w Holandii (42 proc.) i na Węgrzech (44 proc.).
Badanie generalnie wykazało wzrost popularności UE wśród badanych narodów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Generalnie, najbardziej prounijni są Polacy (74 proc., wzrost o 2 pkt. proc.), Niemcy (68 proc., wzrost aż o 18 pkt. proc.), a także Węgrzy (61 proc., wzrost o 6 pkt. proc.).
W innym sondażu wyniki pokazały, że Polska jest najbardziej prounijna spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej. Nieco bardziej eurosceptyczni są Węgrzy. Natomiast najbardziej krytyczni są Czesi i Słowacy. Zdecydowana większość badanych w Polsce opowiedziała się za obecnością naszego kraju w Unii Europejskiej (88 proc.), w tym ponad połowa (52 proc.) – zdecydowanie. Przeciwnicy obecności Polski w UE stanowili 9 proc. (4 proc. zdecydowanie). Dla porównania, za wyjściem z UE opowiedziało się 15 proc. Węgrów, 22 proc. Słowaków i aż 39 proc. Czechów.
Czytaj więcej: Polacy najbardziej prounijni wśród obywateli krajów Grupy Wyszehradzkiej
TVN24 / DoRzeczy.pl / Kresy.pl
Sens wyników badania: UE – TAK, IV REICH – NIE!