Mamy francusko-niemieckie porozumienie z kanclerzem Niemiec: przejście do głosowania większością kwalifikowaną w sprawie podatków i polityki zagranicznej – przyznał prezydent Francji Emmanuel Macron.

W opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla „The Economist”, prezydent Francji Emmanuel Macron otwarcie oświadczył, że wspólnie z Niemcami dąży do zlikwidowania w Unii Europejskiej prawa weta w dwóch kluczowych obszarach polityki: zagranicznej i podatkowej.

„Powiem prawdę na ten temat. Mamy francusko-niemieckie porozumienie z kanclerzem [Olafem – red.]Scholzem: przejście do głosowania większością kwalifikowaną w dwóch głównych kwestiach, które nadal wymagają jednomyślności, a mianowicie w sprawie podatków i polityki zagranicznej”.

Sprawę skomentował m.in. europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Przypomnijmy, że w tym samym wywiadzie dla „The Economist” Emmanuel Macron powiedział, że jednym z powodów wprowadzenia wojsk na Ukrainę może być prośba Kijowa po przebiciu się Rosjan przez ukraińską obronę.

Ostatnio szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock zaapelowała o szybkie przyjęcie nowych członków do Unii Europejskiej. Postuluje też ograniczenie prawa weta w Unii. „Nasze pokolenie stoi teraz w obliczu zadania obrony i wzmocnienia pokojowego i wolnościowego projektu europejskiego, nawet jeśli będzie to nas kosztować niewiarygodnie dużo siły” – oświadczyła.

Czytaj także: Koniec prawa weta, inicjatywa ustawodawcza dla Brukseli – Lewica chce dalszej centralizacji UE

Znoszenie możliwości wetowania przez poszczególne państwa narodowe kolejnych decyzji organów Unii Europejskiej oznacza krok na rzecz jej federalizacji i podważania kolejnych obszarów autonomii tych państw.

Część państwa Unii, w tym Niemcy i Francja, publicznie stawia sprawę większej federalizacji UE jako niezbędnego warunku przyjęcia kolejnych państw. W 2022 r. status kandydatów do wstąpienia uzyskały oficjalnie Ukraina i Mołdawia.

W grudniu ministrowie państw UE przekazali propozycje Parlamentu Europejskiego dot. zmiany traktatów do Rady Europejskiej. Liczący 110 stron dokument zawiera propozycje 267 zmian w obu Traktatach – o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o zniesienie zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przekazanie kolejnych kompetencji organom UE

Zobacz: Sikorski: Polska opowiada się za większością kwalifikowaną w UE w niektórych kwestiach

Czytaj także: Polski wiceminister popiera zniesienie zasady jednomyślności państw w UE

The Economist / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply