Kanadyjski poseł ukraińskiego pochodzenia zablokował wystąpienie Łesi Woroniuk w kanadyjskim parlamencie, powodem był udział działaczki w promowaniu Stepana Bandery.

Jak poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, kanadyjski poseł ukraińskiego pochodzenia zablokował wystąpienie Łesi Woroniuk w kanadyjskim parlamencie. Powodem był udział Woroniuk w reprodukcji koszuli przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

Wydarzenie z okazji “Światowego Dnia Wyszywanki: w parlamencie Kanady przygotowywane jest od trzech miesięcy. Jednak na 3 dni przed świętem jej występ został odwołany.

Wystąpienie zostało zablokowane przez kanadyjskiego posła ukraińskiego pochodzenia Iwana Bakera. Powodem było to, że w 2022 roku Łesia Woroniuk w ramach projektu „Haft w strojach wybitnych Ukraińców” odtworzyła koszulę Stepana Bandery.

Zobacz też: Kanada: spiker Izby Gmin rezygnuje po skandalu z oklaskiwaniem członka SS Galizien w parlamencie 

Według Ukraińskiej Prawdy Baker obawia się, że rosyjska propaganda podchwyci ten temat i zaszkodzi interesom Ukrainy. „Ogłaszam więc publicznie (po tym jak nie otrzymaliśmy pisma na naszą oficjalną prośbę), że zupełnie nie obchodzi mnie, co wroga propaganda powiedziała, mówi i będzie mówić o działalności naszej organizacji publicznej i projektach. Ale nie chodzi tu o to, ta sytuacja dotyczy mnie osobiście. To znacznie większe wyzwanie i problem” – powiedziała Woroniuk.

Jej zdaniem Iwan Baker twierdząc, że postać Stepana Bandery nawiązuje do nazizmu, posługuje się argumentacją opartą na narracjach prorosyjskich. „Zamiast rozpoczynać długoterminową dyskusję na temat wkładu Stepana Bandery w walkę o niepodległość Ukrainy, bronić granic ukraińskiego świata kulturalnego i wyjaśniać obcokrajowcom, że istnieje strefa naszych wartości, której nie mają prawa kwestionować, Ukraińcy strona dała z siebie wszystko na tyle, na ile było to możliwe w tej sytuacji”.

„To nie może być normą, gdy Ukraińcy rezygnują ze swoich – Ukraińców. Wzywam do szerokiej dyskusji na temat potrzeb i wyzwań stojących przed diasporą oraz tego, kto przewodzi ukraińskim inicjatywom i lobby” – podsumował Woroniuk.

Zobacz też: Ukraiński portal broni “SS Galizien”, twierdzi, że nie ma dowodów na zbrodniczość tej jednostki

„Podjęcie decyzji o odwołaniu wystąpienia Łesi Woroniuk na podstawie rosyjskiej propagandy na temat Bandery oznacza wspieranie Rosji w wojnie z Ukrainą. Dlatego wyszywanka wam nie odpowiada” – napisał Wiatrowycz, były szef Ukraińskiego Instytutu Narodowego Pamięć.

Kresy.pl/Ukraińska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Podjęcie decyzji o odwołaniu wystąpienia Łesi Woroniuk na podstawie rosyjskiej propagandy na temat Bandery oznacza wspieranie Rosji w wojnie z Ukrainą. Dlatego wyszywanka wam nie odpowiada” – napisał Wiatrowycz, były szef Ukraińskiego Instytutu Narodowego Pamięć.” – banderowiec zapomniał napisać o polskiej propagandzie na temat ukraińskiego “bohatera narodowego”.