Brytyjski minister obrony Grant Shapps oskarżył w środę Chiny o dostarczanie lub przygotowywanie się do udzielenia Rosji śmiercionośnej pomocy w wojnie z Ukrainą.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, brytyjski minister obrony Grant Shapps oskarżył w środę Chiny o dostarczanie lub przygotowywanie się do udzielenia Rosji śmiercionośnej pomocy w wojnie z Ukrainą.

Shapps powiedział na konferencji w Londynie, że wywiad wojskowy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ma dowody na to, że „śmiertelna pomoc płynie lub będzie napływać z Chin do Rosji i na Ukrainę. Uważam, że jest to znaczące wydarzenie”.

Shapps nie przedstawił dowodów na poparcie swojego twierdzenia.

Ambasada Chin w USA oświadczyła w zeszłym miesiącu, że nie zapewniła broni, dodając, że „nie jest producentem ani stroną zaangażowaną w kryzys ukraiński”. Ambasada Chin w Londynie nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Przypomnijmy, prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w czwartek w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Po raz drugi w ciągu niecałego roku.

Oficjalnie wizyta odbyła się, by uczcić 75 rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych przez Związek Radziecki z Chińską Republiką Ludową. „Dzisiejsze stosunki Chiny-Rosja zostały ciężko wypracowane i obie strony muszą je celebrować i pielęgnować” – powiedział w czwartek Xi, a Putin dodał, że ich dwa państwa pracują nad stworzeniem „bardziej sprawiedliwego i demokratycznego wielobiegunowego porządku świata”, zacytował portal Foreign Policy.

Dwa przywódcy wydali w czwartek wspólne obszerne oświadczenie, w którym poruszyli wszystkie kwestie, od współpracy kosmicznej, przez badania nad energią jądrową, po strategie obchodzenia zachodnich sankcji. W dokumencie podkreślono także sprzeciw Rosji i Chin wobec Stanów Zjednoczonych. Oskarżono Waszyngton o próbę zakłócenia „strategicznej równowagi bezpieczeństwa” i zadeklarowano wolę, by „przeciwdziałać niszczycielskiemu i wrogiemu posunięciu Waszyngtonu w kierunku tak zwanego <<podwójnego powstrzymywania>> naszych krajów”.

Obecność zarówno nowo mianowanego ministra obrony Rosji Andrieja Biełousowa, jak i jego poprzednika Siergieja Szojgu wskazuje według Foreign Policy na to, że wojna na Ukrainie zajmowała istotne miejsce w dyskusji przywódców. Nie jest jasne, czy Xi i Putin rozmawiali o rosyjskiej porpozycji budowy kolejnego gazociągu do Chin, który ułatwiłby Rosjanom kompensację utraty dużej części rosyjskiego rynku na skutek sankcji Unii Europejskiej po inwazji na Ukrainę na dużą skalę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dyrektora generalnego Gazpromu Aleksieja Millera nie było jednak w składzie delegacji Putina przybyłej do Chin. Zamiast tego wybrał się do Iranu.

Od początku rządów Xi Jingpinga w 2012 r. spotkał się on z Putinem już 42 razy – osobiście lub wirtualnie. W lutym 2022 r., tuż przed inwazją Rosji na Ukrainę, Xi i Putin ogłosili strategiczne partnerstwo „bez ograniczeń”. W zeszłym roku dwustronny handel osiągnął rekordową wartość 240 miliardów dolarów.

W piątek Putin odwiedził miasto Harbin, historycznie miejsce funkcjonowania sporej rosyjskiej diaspory w pierwszej połowie XX wieku.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply