Stany Zjednoczone chcą uderzyć w główne instytucje rosyjskiego rynku finansowego. Na celowniku amerykańskiego Departamentu Skarbu znalazła się główa rosyjska giełda.

Office of Foreign Assets Control (OFAC), agenda Departamentu Skarbu USA odpowiedzialna za egzekwowanie prawa w zakresie sankcji umieścił na liście sankcyjnej Giełdę Moskiewską (MOEX), Krajowe Centrum Rozliczeniowe (NCC) i Krajowy Depozyt Rozliczeń (NSD), wynika z komunikatu instytucji, na który powołała się w środę wieczorem agencja informacyjna Interfax.

OFAC wydało także licencję na ograniczenie operacji z Moskiewską Giełdą, NSD i NCC na okres do 13 sierpnia. Kolejna licencja wyznacza podobny termin pozbycie się papierów wartościowych notowanych w ramach rosyjskiego rynku finansowego.  Jak podała moskiewska giełda, w związku z amerykańskimi sankcjami od 13 czerwca handel dolarem i euro zostanie wstrzymany.

Szefowa banku centralnego Federacji Rosyjskiej Elwira Nabiullina powiedziała w grudniu, że rynek pozagiełdowy stanowi ponad połowę obrotu walutowego w Federacji Rosyjskiej, a jeśli z powodu sankcji handel walutowy stanie się technicznie niemożliwy nie będzie to miało istotnego wpływu na kurs rubla, przytoczył Interfax.

„Jeśli chodzi o ustalanie kursu, to w zeszłym roku, rozumiejąc różne rodzaje ryzyka sankcyjnego, wydaliśmy instrukcję, w której wyjaśnialiśmy, w jaki sposób kurs będzie ustalany na podstawie danych o obrocie pozagiełdowym, w tym z wykorzystaniem sprawozdawczości bankowej” – twierdziła w jednym z wywiadów szefowa Banku Rosji.

Giełda Moskiewska powstała 19 grudnia 2011 roku z połączenia dwóch największych dotychczas moskiewskich giełd, Moskiewskiej Międzybankowej Giełdy Walutowej (MICEX) i Russian Trading System. Na koniec 2023 roku łączny wolumen obrotu na platformach MOEX sięgnął 1,3 biliarda rubli (około 14 bilionów dolarów).

Czytaj także: Litwa rozszerza swoje sankcje wobec Rosji

interfax.ru/moex.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply