Bloomberg: Korea Północna wysłała Rosji prawie pięć milionów pocisków

Korea Północna wysłała do Rosji kontenery, które mogą pomieścić prawie 5 milionów pocisków artyleryjskich, a prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie będzie szukał jeszcze więcej podczas wizyty w Pjongjangu, twierdzi minister obrony Korei Południowej.

Shin Wonsik powiedział w wywiadzie dla Bloomberg News, że w Seulu wykryto co najmniej 10 000 kontenerów transportowych wysyłanych z Korei Północnej do Rosji, które mogą pomieścić aż 4,8 miliona pocisków artyleryjskich podobnych do tych, których Rosja użyła podczas bombardowania Ukrainy.

„Oczekuje się, że Putin będzie zabiegał o bliższą współpracę z Koreą Północną w zakresie bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie dostaw wojskowych, takich jak pociski artyleryjskie, które są niezbędne, aby wykorzystać szansę na zwycięstwo” – powiedział Shin.

Wspomniał także, że Korea Północna wysłała dziesiątki rakiet balistycznych, aby pomóc Putinowi w ataku na Ukrainę.

W zamian za amunicję Rosja wysłała Korei Północnej technologie, które pomogą w realizacji planów rozmieszczenia licznych satelitów szpiegowskich, a także broni konwencjonalnej, takiej jak czołgi i samoloty.

Putin ma odwiedzić Koreę Północną już w przyszłym tygodniu. Będzie to pierwszy wyjazd od lipca 2000 roku.

Przypomnijmy, że w maju USA ogłosiły sankcje nałożone na rosyjskie firmy za ułatwianie transferów broni między Rosją a Koreą Północną, w tym rakiet balistycznych używanych na Ukrainie. Jak stwierdzono w oświadczeniu Departamentu Skarbu, jest to ostatnia seria sankcji nałożonych przez Departament Skarbu i Departament Stanu w celu zakłócenia i ujawnienia transferów broni między obydwoma krajami, obejmujących transfer i testowanie rakiet balistycznych wyprodukowanych w Korei Północnej.

“Dzisiejsze działanie odzwierciedla nasze zaangażowanie w zakłócanie pogłębiającej się współpracy wojskowej KRLD z Rosją” – stwierdził w oświadczeniu Brian Nelson, podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego.

“Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu podejmować działania, aby pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy starają się ułatwić transport broni i innego sprzętu, aby umożliwić Rosji wojnę” – dodał Nelson.

W oświadczeniu stwierdzono, że Rosja i Korea Północna zacieśniły w ciągu ostatniego roku współpracę wojskową, przy czym Pjongjang dostarczył Rosji rakiety balistyczne i amunicję, w zamian prosząc o pomoc wojskową. Stwierdzono, że wybrane osoby i firmy próbowały uniknąć sankcji, wykorzystując firmy-przykrywki do transportu sprzętu wojskowego w celu wsparcia wojny Rosji na Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej przekonywał, że Korea Północna dostarczy Rosjanom milion pocisków artyleryjskich.

Kresy.pl/Bloomberg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply