W czwartek 23 lipca Chiny wystrzeliły rakietę nośną Chang Zheng 5, której ładunkiem jest sonda Tianwen‑1. Celem misji jest Mars. Rakieta wystartowała z centrum lotów kosmicznych Wenchang na Wyspie Hainan.

Chiny wystrzeliły 23 lipca rakietę nośną Chang Zheng 5, której ładunkiem jest sonda Tianwen‑1. Celem misji jest zbadanie powierzchni Marsa – informuje “BBC”. Rakieta wystartowała z centrum lotów kosmicznych Wenchang na Wyspie Hainan.

Niedawno na łamach naszego portalu opisywaliśmy przygotowania do chińskiej misji na Marsa.

Misja ma na celu zbadanie Czerwonej Planety pod kątem ewentualnych śladów życia. Ma także zbadać środowisko naturalne Marsa. Sonda zbudowana jest z modułu orbitalnego oraz lądownika, wyposażonego w pojazd służący do badań gleby.

Lot sondy zajmie około siedmiu miesięcy. W momencie największego oddalenia obu planet będzie znajdowała się w odległości około 400 mln km od Ziemi, a w czasie największego zbliżenia 55 mln km.

W lutym 2021 roku sonda Tianwen-1 powinna dotrzeć na orbitę Marsa. Jest to pierwsza misja kosmiczna o takiej skali, realizowana przez Chiny.

Docelowym miejscem lądowania chińskiej sondy będzie płaska równina na północ od równika Marsa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Chiny szybko rozwijają możliwości kosmiczne. Na orbicie okołoziemskiej umieściły już wszystkie satelity niezbędne do funkcjonowania systemu geolokalizacyjnego Beidou – alternatywy wobec GPS. Osiągnęły też zdolność do niszczenia obiektów w przestrzeni okołoziemskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W kierunku Marsa lecą aktualnie dwie sondy. Oprócz opisywanej Tianwen‑1 mowa także o arabskiej Hope, która została wystrzelona 19 lipca z Japonii.

30 lipca wystartować ma z kolei amerykańska misja – Preseverance.

bbc.com / space.com / youtube.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply