Ośmiu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich wezwało UE do zakazania rosyjskim dyplomatom swobodnego przemieszczania się po strefie Schengen i ograniczenia ich przemieszczania się do krajów, w których posiadają akredytację.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, cytując list ministrów do “szefa dyplomacji unijnej” Josepa Borrella, ośmiu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich wezwało UE do zakazania rosyjskim dyplomatom swobodnego przemieszczania się po strefie Schengen i ograniczenia ich przemieszczania się do krajów, w których posiadają akredytację.

List podpisali ministrowie spraw zagranicznych Czech, Danii, Estonii, Łotwy, Litwy, Holandii, Polski i Rumunii.

„Swobodny przepływ posiadaczy rosyjskich paszportów dyplomatycznych i służbowych akredytowanych w jednym państwie przyjmującym w całej strefie Schengen ułatwia szkodliwe działania” – czytamy w piśmie z 11 czerwca, do którego dotarła agencja Reuters.

Ministrowie stwierdzili, że wywiad, propaganda „a nawet przygotowywanie aktów sabotażu to główne zadanie dużej liczby rosyjskich «dyplomatów» w UE”. W piśmie dodaje się, że chociaż wydalenie jest niezbędne, zagrożenie pozostaje.

„Uważamy, że UE powinna ściśle przestrzegać zasady wzajemności i ograniczać przemieszczanie się członków rosyjskich misji dyplomatycznych i członków ich rodzin wyłącznie przez terytorium państwa, na które są akredytowani” – stwierdzili.

Autorzy listu uważają, że rozwiązanie to znacząco zawęzi przestrzeń operacyjną rosyjskich agentów.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Polska przoduje w organizowaniu różnych prowokacji przeciwko Rosji, a “polski” prezydent mówił niedawno o prowokacjach rosyjskich. Nie wie, że z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie? Co dalej z Polską?