W ramach tzw. certyfikacji rodzajów sił zbrojnych, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali nocą rozkaz natychmiastowego stawienia się w jednostce. Rezultat ćwiczeń określono jako „bardzo dobry”.

Minionej nocy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali w trybie alarmowym rozkaz, by natychmiast stawić się w jednostce. Jak poinformowało dowództwo, nie ma to związku z bieżącym zagrożeniem dla Polski, ale z ćwiczeniami, mającymi sprawdzić gotowość żołnierzy WOT do działania. Sprawdzono, ilu żołnierzy i w jakim czasie stawi się na wezwanie w danej jednostce.

Ćwiczenia te są elementem szerszych działań, dotyczących tzw. certyfikacji rodzajów sił zbrojnych. Żołnierze WOT zostali poddani temu procesowi jako pierwsi w polskiej armii. Certyfikacja ma potwierdzić, czy dana formacja w siłach zbrojnych spełnia określone normy natowskie, a tym samym, czy zdolna do wykonania powierzonych zadań. Do głównych kryteriów oceny należą głównie: kompletny stan osobowy (w tym w akcjach takich jak alarm minionej nocy), poziom wyszkolenia żołnierzy i ich wyposażenie.

W sobotę po południu na oficjalnym profilu społecznościowym Wojsk Obrony terytorialnej poinformowano, że proces sprawdzenia stawiennictwa żołnierzy tej formacji został zakończony z ogólnym wynikiem „na poziomie 86,34 proc.”, czyli „bardzo dobrym”.

W komunikacie sprecyzowano, że w przypadku żołnierzy zawodowych było to 94,37 proc., żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową – 85,15 proc., a wśród pracowników Ministerstwa Obrony Narodowej, posiadających nadane Pracownicze Przydziały Mobilizacyjne – 84,36 proc.

„Brawa dla wszystkich, którzy dziś przyczynili się do tego wyniku. Wspólnie stanęliśmy na wysokości zadania i “zdaliśmy ważny egzamin”!” – napisano.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Służbę pełnią tam żołnierze zawodowi oraz żołnierze pełniący nowy rodzaj czynnej służby wojskowej, tj. Terytorialną Służbę Wojskową. Obowiązek TSW jest pełniony w obszarze swojego zamieszkania na dwa sposoby – rotacyjnie (podczas odbywania ćwiczeń i szkoleń wojskowych) oraz dyspozycyjnie (w pozostałym czasie).

Czytaj także: Szef MON: Wojska Obrony Terytorialnej przejdą pod nadzór Sztabu Generalnego

Zobacz: Prezydencka ustawa o powołaniu Dowództwa Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych w Sejmie

Rmf24.pl / X / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply