W środę pojawiły się informacje, że prezydent Rosji Władimir Putin bierze udział w “ćwiczeniach strategicznych sił jądrowych” obejmujących wszystkie części “triady atomowej”.

Minister obrony Rosji Andriej Biełousow ogłosił w środę, że „trwają strategiczne ćwiczenia dowodzenia i kierowania siłami jądrowymi”. Ich plan ogłosił pokrótce szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Walerij Gierasimow. „Dzisiaj przeprowadzamy zaplanowane – chcę to podkreślić – zaplanowane ćwiczenia dowodzenia i kierowania siłami jądrowymi, o czym właśnie poinformował minister obrony. Do dzieła” – odpowiedział mu rosyjskie prezydent, jak zrelacjonowała agencja informacyjna Interfax.

„Ćwiczenia sprawdziły poziom przygotowania organów dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi oraz praktyczne umiejętności personelu operacyjnego w zakresie organizacji dowodzenia i kierowania podległymi wojskami (siłami). Wszystkie cele ćwiczeń zostały osiągnięte” – napisano następnie w oficjalnym oświadczeniu Kremla.

Interfax twierdzi, że ćwiczenia objęły symulację działań na lądzie, morzu i w powietrzu.

Informacja o wszechstronnych ćwiczeniach sił strategicznych Rosji pojawiła się tego samego dnia, w którym jej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Stwierdził on, że “wroga polityka państw NATO” może doprowadzić do wybuchu wojny jądrowej. Wśród przykładów tej polityki wymienił tworzenie przez Amerykanów systemów antyrakietowych w Europie oraz natowski program Nuclear Sharin, umożliwiający dyslokację broni atomowej jednego państwa na terytorium sojusznika.

We wrześniowym wywiadzie prezydent Karol Nawrocki wyraził wolę rozmieszczenia w Polsce broni atomowej należącej do innych państw NATO w ramach programu nuclear sharing.

interfax.ru/kresy.pl

 

Tagi: , , , , ,
forma płatności