Oligarcha Andrij Werewski, właściciel firmy Kernel udzielił wywiadu Financial Times, w którym powiedział m. in. , że Ukraina musi zakończyć spór w sprawie eksportu żywności do UE.

Andrij Werewski ukraiński oligarcha, który jest największym na świecie eksporterem oleju słonecznikowego, udzielił wywiadu Financial Times. Powiedział, że Ukraina musi zakończyć spór z Unią Europejską w sprawie eksportu żywności, ponieważ dalsza eskalacja może doprowadzić do utraty wsparcia w wojnie z Rosją.

“Myślę, że Ukraina nie powinna walczyć z Polską lub innymi krajami europejskimi o cła importowe i ochronę rynku europejskiego. Mamy wystarczająco dużo rynków dla Ukrainy. Mówię o Indiach, Afryce, Azji, Chinach itp. i nie sądzę, że powinniśmy walczyć i eskalować stosunki między Europą a Ukrainą z powodu dostaw rolnych” – powiedział oligarcha.

Czytaj:PE zatwierdził bezcłowy import produktów rolnych z Ukrainy. Pszenica wjedzie bez limitu

Zaznaczył, że jeśli “część Europy Wschodniej chce chronić swój rynek przed ukraińską produkcją”, to niech tak będzie. Należy skupić się nad ważniejszymi sprawami dla Ukrainy. Oznajmił, że na pewno wiele osób się z nim nie zgodzi.

Rolnicy w Polsce od ponad roku strajkują przeciwko zalewowi polskiego rynku żywnościowego produktami z Ukrainy i przeciwko europejskiemu Zielonemu Ładowi. W kwietniu polscy rolnicy zablokowali przejścia graniczne z Ukrainą w województwach podkarpackim i lubelskim. Natomiast pod koniec marca miała miejsce wielka akcja protestacyjna w ramach ogólnopolskiego protestu rolników. Protesty i blokady zostały przeprowadzone łącznie w 580 punktach. Strajk został zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, w protestach uczestniczyło łącznie ok. 70 tys. rolników.

Czytaj: Koniec kontroli żywności z Ukrainy i setki milionów euro dla krajów spoza UE

ft.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply