Po godzinach spekulacji premier Zjednoczonego Królestwa Rishi Sunak potwierdził, że wybory parlamentarne odbędą się już za kilka tygodni.

Premier Sunak oświadczył w czasie środowej konferencji prasowej, że zwrócił się do króla Karola III z wnioskiem o rozwiązanie parlamentu w dniu 30 maja, podał publiczny nadawca brytyjski BBC. W związku z tym wybory parlamentarne odbędą się 4 lipca. Występując w ulewie przed siedzibą premiera na Downing Street Sunak wyraził dumę z dotychczasowych osiągnięć swojego gabinetu. Sunak jest premierem od października 2022 r.

Oświadczenie Sunaka nastąpiło tego samego dnia, w którym ogłoszono dane, że inflacja w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadła do 2,3 proc, najniższego poziomu od prawie trzech lat. Sunak podkreślił to w swoim przemówieniu, twierdząc, że „stabilność gospodarcza jest podstawą każdego sukcesu”. Przyznał, że  brytyjskiemu społeczeństwo „nie jest łatwo”, twierdząc zarazem, że rząd ma jasny plan na przyszłość, jak przytoczył portal Euronews.

Na oświadczenie premiera szybko odpowiedział szef głównej siły opozycyjnej – Partii Pracy, Keir Starmer, który powiedział, że nadszedł czas, aby zmienić społeczeństwo i kraj, i nazywa tę kampanię wyborczą szansą na zapewnienie lepszej przyszłości. Partia Pracy „przywróci Wielką Brytanię ludziom pracującym” twierdził Starmer, cytowany przez BBC. Straszył obywateli kontynuacją obecnego “chaosu” pod władzą Partii Konserwatystów, pod którą, według niego, kraj przestał być bezpieczny. “Czas na zmianę” – jak przekonywał wyborców.

W wyborach obywatele z całej Wielkiej Brytanii wybiorą 650 członków Izby Gmin – izby niższej miejscowego parlamentu. Wybory odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych, w których mandat uzyska kandydat z największą liczbą głosów, niekoniecznie większością bezwzględną.

“Rishi Sunak będzie argumentował, że gospodarka się poprawiła, że ​​jego plan dla kraju działa i ludzie powinni mu ufać, że dokończy dzieło.” – ocenił komentator polityczny BBC, Nick Eardley. Z kolei Partia Pracy będzie według niego “argumentować, że plan rządu nie działa i nadszedł czas na kogoś nowego”. Wśród głównych tematów kampanii wymienił publiczną służbę zdrowia, imigrację i bezpieczeństwo narodowe. W Szkocji Partia Pracy podejmie walkę o przełamanie hegemonię Szkockiej Partii Narodowej, natomiast w niektórych okręgach Anglii dobre wyniki mogą osiągnąć, według Eardleya, Liberalni Demokraci.

W poprzednich wyborach, jakie odbyły się pod koniec 2019 r., nieoczekiwanie duży sukces odniosła Partia Konserwatywna pod wodzą Borisa Johnsona, który przełamał marazm w jakim torysie znaleźli się za rządów Theresy May. Jednak ten w trakcie rządów nie potrafił opanować kryzysów wizerunkowych związanych ze swoim zachowaniem, doprowadzając do kryzyu partii w 2022 r., która nie potrafiła wyłonić trwałego rządu przez kilka miesięcy i wydała się z siebie efemeryczny rząd Liz Truss, która zrezygnowała już po sześciu tygodniach na stanowisku.

bbc.com/euronews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply