Irlandia, Norwegia i Hiszpania uznają palestyńską państwowość

Irlandia, Norwegia i Hiszpania ogłosiły, że od 28 maja formalnie uznają państwo palestyńskie – przekazała w środę stacja BBC.

Jak informuje BBC, w środę Irlandia, Norwegia i Hiszpania ogłosiły, że od 28 maja formalnie uznają państwo palestyńskie. Hiszpania i Irlandia twierdzą, że decyzja nie jest skierowana przeciwko Izraelowi ani na korzyść Hamasu, ale raczej wspiera pokój. Izrael zareagował gniewnie, ostrzegając, że to posunięcie oznaczałoby większą niestabilność w regionie. Zarówno Hamas, jak i Autonomia Palestyńska, z radością przyjęły uznanie.

Norwegia jako pierwsza ogłosiła to w środę, w ramach posunięcia skoordynowanego z pozostałymi dwoma krajami.

Zobacz też: Prokurator MTK wystąpił o wydanie nakazów aresztowania Netanjahu i przywódców Hamasu

Premier Jonas Gahr Støre powiedział w przemówieniu, że posunięcie to „ma na celu wsparcie umiarkowanych sił, które znajdują się na wycofującym się froncie w przedłużającym się i okrutnym konflikcie”.

„To inwestycja w jedyne rozwiązanie, które może zapewnić trwały pokój na Bliskim Wschodzie” – dodał, odnosząc się do tak zwanego rozwiązania dwupaństwowego, w ramach którego państwo izraelskie i palestyńskie istniałyby pokojowo obok siebie.

Wkrótce w ich ślady poszły Irlandia i Hiszpania.

„Dzisiaj wyraźnie wyrażamy nasze jednoznaczne poparcie dla równego prawa do bezpieczeństwa, godności i samostanowienia narodu palestyńskiego i izraelskiego” – powiedział irlandzki minister spraw zagranicznych Micheál Martin. Premier kraju Simon Harris podkreślił później, że „Hamas to nie naród palestyński”.

„Dzisiejsza decyzja o uznaniu Palestyny została podjęta, aby pomóc w stworzeniu pokojowej przyszłości” – powiedział.

Do komentarzy Harrisa dołączył się premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który stwierdził, że posunięcie to „nie jest skierowane przeciwko Izraelowi i nie jest skierowane przeciwko Żydom”.

„To nie jest na korzyść Hamasu, jak zostało powiedziane. To uznanie nie jest skierowane przeciwko komukolwiek, jest ono na rzecz pokoju i współistnienia”.

Izrael zareagował na te zapowiedzi z wściekłością. Minister spraw zagranicznych Israel Katz powiedział: „Izrael nie będzie omawiał tej kwestii w milczeniu – będą inne poważne konsekwencje” – powiedział.

Katz powiedział także, że ambasadorowie trzech krajów w Izraelu zostaną wezwani na „rozmowy z naganami”, podczas których zostanie im wyświetlony film przedstawiający uprowadzenie izraelskich obywateli w dniu 7 października.

Liczba ofiar śmiertelnych wojny między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy wynosi 35 000. Przypomnijmy, rzecznik ONZ Farhan Haq powiedział, że dane ministerstwa – regularnie cytowane przez ONZ w swoich raportach na temat siedmiomiesięcznego konfliktu – odzwierciedlają obecnie zestawienie 24 686 zgonów „osób, które zostały w pełni zidentyfikowane”.

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply