Global Right Compliance: Rosja celowo głodziła Mariupol

Prawnicy z Global Right Compliance dostarczyli Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze dowody na celowe głodzenie Mariupola podczas oblężenia w 2022 r. – informuje The Guardian.

Prawnicy z Global Right Compliance współpracujący z rządem ukraińskim złożyli MTK w Hadze raport, w którym przedstawiono dowody na celowe głodzenie Mariupola, w trakcie oblężenia, przez Rosję. Moskwa zamierzała w ten sposób zabić dużą ilość cywilów. Szacuje się, że podczas walk o Mariupol zginęło 22 tys. osób. W ciągu kilku dni oblężenia cywile zostali pozbawieni wody, gazu i elektryczności, a temperatury spadły poniżej minus 10 stopni Celsjusza.

The Guardian przytacza słowa Catriony Murdoch z Global Rights Compliance, która powiedziała, że podczas sporządzania raportu celem było “sprawdzenie, czy istnieje szersze tło”, które sprowadziło się do celowego odmawiania wydawania żywności i innych udogodnień niezbędnych do życia przez rosyjskie wojsko.

Czytaj: Media: Niemieckie firmy pomagają Rosjanom w odbudowie Mariupola

“To, co mogliśmy zobaczyć, to cztery fazy rosyjskiego ataku, począwszy od ataków na infrastrukturę cywilną, odcinając dostawy energii elektrycznej, ogrzewania i wody. Następnie odmawiano, a nawet atakowano ewakuacje humanitarne, podczas gdy pomoc nie mogła się przedostać. W trzeciej fazie zaatakowano pozostałą infrastrukturę krytyczną, terroryzowano ludność cywilną, bombardując punkty pomocy i punkty poboru wody. Wreszcie, w czwartej fazie, Rosja zaangażowała się w strategiczne ataki w celu zniszczenia lub przejęcia wszelkich pozostałych elementów infrastruktury” – powiedziała Cartiony Murdoch.

Według raportu informuje, że etapowe ataki na Mariupol pokazały, że Rosja planowała zdobyć miasto bez litości dla ludności cywilnej, której liczbę szacowano przed atakiem na 450 tys. osób. W dokumentacji dostarczonej dla MTK stwierdzono, że około 90% placówek opieki zdrowotnej i domów w mieście zostało zniszczonych lub uszkodzonych podczas oblężenia, a punkty dystrybucji żywności zostały zbombardowane, podobnie jak drogi ewakuacji humanitarnej.

“Władimir Putin jest winny i najwyższe szczeble rosyjskiego przywództwa wojskowego” – Catriony Murdoch.

Mariupol został bardzo poważnie zniszczony w czasie rosyjskiego oblężenia miasta trwającego od pierszych dni inwazji do maja 2022 r. Miasto podlagało intensywnemu ostrzałowi. Było zażarcie bronione, choć głównym punktem oporu Ukraińców stał się rychło znacznych rozmiarów zakład Azowstal.

theguardian.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply