Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że podsłuchała rozmowę, z której wynika, że rosyjskie dowództwo ma zamiar “zrównać z ziemią” zakłady Azowstal w Mariupolu, które stały się głównym bastionem obrońców miasta.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała we wtorek nagranie telefonicznej rozmowy mającej świadczyć o tym, że rosyjskie oddziały oblegające Mariupol zostały uprzedzone o potężnych uderzeniach powietrznych na zakłady Azowstal.

W nagraniu mężczyzna przedstawiony jako dowódca rosyjskiego plutonu z Rostowa, znajdującego się 4 km od zakładów Azowstal, mówi kobiecie przedstawianej jako jego żona, że oczekuje na “trzytonową niespodziankę z nieba” ze strony Rosji. “Powiedzieli, zrównywać wszystko z ziemią…” – mówi mężczyzna dodając, że “podpułkownik” ostrzegł ich przed falą uderzeniową, którą będą wywoływać rosyjskie uderzenia.

Pytany o los ludności cywilnej mężczyzna twierdził, że “wszyscy wyjechali”, a pozostali “patrioci” i “bardzo mądrzy”.

Według Polskiej Agencji Prasowej we wtorek o godzinie 12 minęło ultimatum, które obrońcom zakładów Azowstal w Mariupolu postawili Rosjanie.

“Wszyscy, którzy złożą broń, mają gwarancję, że przeżyją” – przekazało w komunikacie ministerstwo obrony Rosji. Ultimatum zostało odrzucone jeszcze w niedzielę.

Silnie ufortyfikowana huta jest obecnie głównym punktem oporu Ukraińców. Według strony ukraińskiej na terenie zakładów wciąż chroni się duża liczba cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. W niedzielę rada miasta informowała o około tysiącu takich osób.

O ciężkim ostrzale zakładów Azowstal informowano już w poniedziałek.

Nagrania z wtorku potwierdzają, że w mieście wciąż toczą się walki.

Zakładów Azowstal broni pułk Azow oraz część 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego. Według instytutu ISW 16 kwietnia siły rosyjskie prawdopodobnie zdobyły port w Mariupolu redukując broniony obszar właśnie do Azowstalu.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: rosyjskie bombowce Tu-22M3 zbombardowały Mariupol

Kresy.pl / Ukrinform / Interia / understandingwar.org

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Artykuł nie wyjaśnia wszystkiego – lepiej to objaśnił Gajowy Marucha w swoim tekscie –
    “Wozy strażackie jadą w kierunku huty stali Azovstal w południowym Mariupolu na Ukrainie, choć nie ma tam żadnego pożaru. Pojazdy te zostaną wykorzystane do wpompowania wody do kombinatu, aby wypłoszyć lub utopić 3000 nazistów z Pułku Azowskiego, którzy ukryli się w ogromnych podziemnych pomieszczeniach pod zakładem.”Kompleks stalowy Azovstal to ważna infrastruktura dla Ukrainy i regionu. Uważa się, że zniszczenie go bombami przeciwbunkrowymi, aby dostać się do nazistowskiego pułku AZOV, pracowników biolabu i oficerów NATO ukrywających się tam przed wojskami rosyjskimi, jest zbyt wysoką ceną do zapłacenia.

    Urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, stwierdził: “Naziści nie mają żadnej wartości, ani jako ludzie, ani żadnej innej. Z drugiej strony, huta jest stosunkowo cenna i ważna”. Choć na razie wykluczono zbombardowanie obiektu, pewne jest, że może on przetrwać, jeśli zostanie zalany wodą.Jeśli naziści z AZOV zamkną szyby wentylacyjne, uduszą się w ciągu kilku dni. Jeśli nie zamkną szybów wentylacyjnych, utoną w ciągu kilku dni. Tak czy inaczej, oblężenie obiektu zostanie zakończone w taki sposób, aby mógł on przetrwać i odrodzić się.